S pristúpením do EÚ sa SR súčasne stáva akcionárom Európskej investičnej banky (EIB). SR do EIB vloží svoj podiel na základnom imaní a finančných rezervách, za čo získa primeraný podiel na riadení tejto významnej finančnej inštitúcie EÚ.
SR upíše akcie EIB vo výške približne 408 miliónov EUR (t.j. približne 16,4 miliárd Sk), čo predstavuje necelých 0,25 % základného imania EIB. 5 % z týchto prostriedkov SR prevedie v prospech EIB, a zvyšnú časť bude držať v rezerve pre prípad, že by si banka musela od členských krajín vyžiadať aj zvyšok akcionárskeho vkladu alebo jeho časť. SR sa taktiež bude približne štvrtinou percenta podieľať na tvorbe rezerv EIB. Vklad časti základného imania a rezerv EIB uskutoční SR v ôsmich rovnako veľkých splátkach do konca septembra 2009. Na tento účel je v tomto roku v rozpočtovej kapitole Všeobecná pokladničná správa vyčlenená suma 422 miliónov Sk.
V Rade guvernérov, najvyššom riadiacom orgáne EIB, bude SR na základe uznesenia vlády zastupovať minister financií Ivan Mikloš. Jedným z 26 členov Rady výkonných riaditeľov EIB bude aj štátny tajomník Ministerstva financií Vladimír Tvaroška. Obaja budú pri rozhodovaniach disponovať iba veľmi malou hlasovacou silou, ekvivalentnou necelému štvrťpercentnému podielu SR na základnom imaní EIB. Nízka bude aj hlasovacia sila ostatných členov nominovaných krajinami strednej a východnej Európy - desať pristupujúcich krajín sa na základnom imaní EIB spolu podieľa iba piatimi percentami.
EIB sa dostáva pod silnejúcu kritiku mimovládnych organizácií, osobitne medzinárodných organizácií CEE Bankwatch Network a Priatelia Zeme. S kritikou EIB sa čoraz častejšie stotožňujú aj viacerí verejní činitelia. Osobitne ostrý rozruch spôsobila veľmi kritická správa španielskej poslankyne Európskeho parlamentu M. Ridruejo, ktorú vo februári tohto roka predložila výboru pre ekonomické a menové záležitosti. K textu správy bolo nakoniec prijatých vyše 100 pozmeňovacích návrhov, pričom niektorí poslanci požadovali odstrániť až 28 z 32 odstavcov správy. Podľa Petra Mihóka, koordinátora CEE Bankwatch Network na Slovensku, „táto správa nielen presne pomenovala vážne problémy a nedostatky EIB v oblasti riadenia, transparentnosti a kontroly dodržiavania európskeho práva, ale súčasne poukázala na nedostatočnú kontrolu EIB zo strany Európskej komisie a Európskeho parlamentu. To sa stretlo s nevôľou tých poslancov, ktorým z rôznych dôvodov vyhovuje dnešný stav.“
EIB doteraz v SR podporila 34 projektov v celkovej hodnote vyše 1,6 miliardy EUR. Z toho takmer tretina prostriedkov smerovala do sektoru dopravy, najmä na spolufinancovanie výstavby diaľnic a rýchlostných ciest. Silnú polemiku vyvolala najmä pôžička pre Železnice SR z roku 1999, nakoľko bola údajne podmienená viacerými závažnými opatreniami vrátane podmienky zrušiť osobnú prepravu na väčšine regionálnych tratí. EIB ako aj Železnice SR odmietajú zverejniť znenie úverovej zmluvy, čo je podľa predstaviteľov mimovládnych organizácií v ostrom rozpore s princípmi transparentnosti a kontroly verejných financií. Občianske organizácie kritizujú aj postup EIB pri schvaľovaní úveru pre kontroverzný projekt zvyšovania výroby v SCP Neusiedler Ružomberok, ktorý bol schválený ešte pred vyriešením vážnych právnych aj vecných problémov súvisiacich s nedostatkami pri uskutočnení analýzy dopadov projektu na životné prostredie a povoľovacími konaniami.
Historickým medzníkom v ďalšom smerovaní EIB bude jej tohtoročné výročné valné zhromaždenie, ktoré sa uskutoční začiatkom júna v Luxemburgu. Na tomto stretnutí budú do funkcií formálne vymenovaní noví riadiaci pracovníci EIB z radov občanov desiatich nových členských krajín EÚ. Mimovládne organizácie chystajú aj tento rok v deň valného zhromaždenia akciu pred budovou EIB, na ktorej budú účastníkov aj okoloidúcich upozorňovať a informovať o vážnych problémoch, ktoré by EIB mala neodkladne začať riešiť.
Bližšie informácie:
Ing. Peter Mihók, koordinátor aktivít CEE Bankwatch Network na Slovensku, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Centrum pre podporu miestneho aktivizmu
Ponická Huta 65, 976 33 Poniky
Tel. 0905/746884, fax: 048/4193324
www.cepa.sk/ekon, www.bankwatch.org
EIB vznikla v r. 1957 na základe tzv. Rímskej zmluvy o Európskom hospodárskom spoločenstve. Jej pôvodnou úlohou bolo financovať výstavbu infraštruktúry na zlepšenie prepojenia hospodárstiev členských štátov a zabezpečovať zdroje pre investície do menej rozvinutých regiónov. V súčasnosti EIB poskytuje úvery a záruky na široké spektrum projektov, najmä v oblastiach dopravnej infraštruktúry, energetiky, obnovy miest a podpory hospodárskeho rastu. Osobitným nástrojom EIB sú tzv. globálne úvery, ktoré tvoria prostriedky poskytované sprostredkovateľským komerčným bankám určené na úvery pre malé a stredné podniky. Od roku 1992 je EIB najväčšou verejnou finančnou inštitúciou na svete, ktorá ročne poskytne úvery vo vyššej súhrnnej hodnote ako Svetová banka.