Odvtedy, čo sa geneticky modifikované (GM) plodiny prvýkrát objavili v predajniach, ubehlo už desať rokov. Biotechnologické spoločnosti však podľa poslednej správy Priateľov Zeme stále nie sú schopné uviesť na trh sľubované GM plodiny, ktoré by prinášali jasný úžitok pre spotrebiteľov aj farmárov.
Správa vychádza v čase, keď v Kuala Lumpur začínajú rokovania OSN o GM organizmoch a ich potenciálnych rizikách. Ide o prvé stretnutie v rámci tzv. Protokolu o biologickej bezpečnosti [2] - medzinárodnej dohody, ktorá nadobudla platnosť v septembri 2003.
51 stranová správa „Geneticky modifikované plodiny: dekáda zlyhania (1994 – 2004)“ ukazuje, že GM plodiny spôsobujú problémy najmä farmárom a životnému prostrediu. V správe sa okrem iného uvádza:
- Popri nepriaznivom sociálno-ekonomickom dopade GM plodiny otvárajú aj historicky nový a alarmujúci problém pre životné prostredie (genetickú kontamináciu). Niektoré GM produkty priamo ohrozujú biodiverzitu (napr. GM repka olejná vo Veľkej Británii alebo GM kukurica v Mexiku).
- Masívne uvoľnovanie GM plodín do prostredia v celosvetovom meradle, čo je cieľom biotechnologického priemyslu, by ďalej zvýšila ekologickú zraniteľnosť vyvolanú monokultúrnym poľnohospodárstvom.
- Prípad Argentíny, druhého najväčšieho producenta GM plodín na svete, dokazuje, že GM plodiny nie sú cestou na riešenie hladomoru a nedostatku potravín, ako to vyhlasujú biotechnologické spoločnosti. Práve milióny Argentínčanov čelia hladu a podvýžive.
- Vo všeobecnosti, spotrebitelia na celom svete stále odmietajú akceptovať GM potraviny.
- Mnohé chudobné krajiny dokonca odmietli aj potravinovú pomoc v prípadoch, keď obsahovala GM zložky.
- Spotrebitelia aj obchodníci prinútili biotechnologický gigant Monsanto odložiť komercionalizáciu svojej GM pšenice, pôvodne plánovanú na rok 2004.
- V Európe je nedôvera v GM produkty natoľko výrazná, že GM potraviny zmizli z regálov väčšiny supermarketov. Ťažko očakávať, že sa táto situácia zmení.
„V protiklade s prísľubmi biotechnologických korporácií, realita posledných desiatich rokov ukazuje, že bezpečnosť GM plodín nemožno zaručiť, GM produkty nie sú lacnejšie ani kvalitnejšie a nie sú ani žiadnym zázračným liekom na odstránenie hladu vo svete,“ povedal v malajzskej metropole Juan Lopez z medzinárodnej asociácie Priatelia Zeme.
„Svet súrne potrebuje zákony upravujúce právnu zodpovednosť za vývoj, predaj a nakladanie s geneticky modifikovanými organizmami, ktoré by zabezpečili, že znečisťovatelia budú platiť za genetickú kontamináciu, ktorú spôsobujú. Proces, výsledkom ktorého by mohli byť takéto zákony, by sa mal dohodnúť tento víkend,“ dodal Lopez v Kuala Lumpur.
[1] Správa v anglickom origináli je k dispozícii na internetovej stránke Friends of the Earth International: www.foei.org/media/gmdecade.
[2] Podrobné informácie o tomto stretnutí (“First meeting of the Conference of the Parties serving as the Meeting of the Parties to the Cartagena Protocol on Biosafety"), ktoré sa uskutoční v dňoch 23-27 februára 2004, nájdete na oficiálnej stránke OSN: http://www.biodiv.org/biosafety/
Toto stretnutie bude zamerané najmä na diskusie o informačnom systéme o biologickej bezpečnosti, budovaní kapacít na zabezpečenie biologickej bezpečnosti, zodpovednosti a finančných kompenzáciách za škody, dodržiavaní protokolu a nakladaní, doprave, balení a identifikácii geneticky modifikovaných organizmov.