24.11.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Laureáti Nobelovej ceny spolu s medzinárodnou verejnosťou žiadajú Svetovú banku, aby odstúpila od financovania ťažby uhlia a ropy

Centrum pre podporu miestneho aktivizmu, Priatelia Zeme Slovensko

Juhoafrický arcibiskup Desmond Tutu sa dnes pripojil k štyrom ďalším laureátom Nobelovej ceny a stovkám medzinárodných organizácií, ktoré vyzvali prezidenta Svetovej banky Jamesa Wolfensohna, aby rešpektoval odporúčania správy, ktorú sám objednal.

 

K výzve sa pripojili aj slovenskí Priatelia Zeme spolu s Centrom pre podporu miestneho aktivizmu. Tieto organizácie už vyzvali poslancov NR SR, ktorí sa cez víkend v Paríži zúčastnia stretnutia parlamentárov zameraného na aktivity Svetovej banky, aby medzinárodnú výzvu aktívne podporili.

Na základe dva roky trvajúceho hodnotenia účinkov celosvetových rozvojových aktivít skupiny Svetovej banky v oblasti podpory projektov ťažby ropy, zemného plynu a baníctva správa Extractive Industried Review (EIR) odporučila Svetovej banke (SB) zásadné reformné kroky, vrátane účinnejších opatrení na zmiernenie chudoby, okamžitého zastavenia financovania projektov ťažby uhlia na celom svete a postupného zastavenia programu podpory projektov ťažby ropy do roku 2008.

Správa, ktorej prípravu financovala banka, zdôrazňuje potrebu lepšej ochrany ľudských práv, informovaný súhlas ľudí, ktorí sú týmito projektmi priamo ovplyvnení, a to pred samotným schválením projektov, a taktiež odporučila ukončenie podpory deštrukčných banských technológií.

Arcibiskup Desmond Tutu, ktorý je patrónom medzinárodnej siete Priatelia Zeme, spolu s ďalšími laureátmi Nobelovej ceny napísali otvorený list prezidentovi SB Wolfensohnovi, v ktorom okrem iného píšu: „Vojna, chudoba, klimatické zmeny, nenásytnosť, korupcia a neutíchajúce porušovanie ľudských práv - to všetko až príliš často sprevádza aktivity ropného a ťažobného priemyslu. Vaše úsilie o vytvorenie sveta bez chudoby nepotrebujú opätovne prebúdzať tieto problémy. Správa Vám poskytuje výnimočnú príležitosť presmerovať finančné zdroje skupiny Svetovej banky smerom, ktorý je skutočne zameraný na lepšiu budúcnosť pre celé ľudstvo.“ List prichádza v čase, keď predstavitelia SB začínajú spochybňovať kvalitu a závery správy EIR. Medzinárodná verejnosť sa obáva, že banka sa k nepohodlným odporúčaniam odborníkov postaví podobne odmietavo, ako v predchádzajúcich prípadoch, keď názor ňou financovaných odborných tímov nekorešpondoval s predstavami bankárov, napríklad v oblasti boja proti chudobe, či podpore výstavby veľkých priehrad.

Carlos Zorrilla z ekvádorskej organizácie Defensa y Conservación Ecológica de Intag (DECOIN) vyjadril všeobecnú nádej, že správa EIR by mohla byť podnetom pre zmenu priorít Svetovej banky. “Projekty ťažobného priemyslu SB chudobu iba zhoršujú, vytvárajú obrovské sociálne konflikty, porušujú základné ľudské práva a priamo prispievajú k zániku starých kultúr a k devastácii našich prírodných zdrojov. Prinášajú prospech predovšetkým krajinám Severu a ich nadnárodným korporáciám alen elitnej hŕstke ľudí zo skorumpovaných vrstiev v našich krajinách. My, ktorí sme museli žiť pod bremenom rozvojových projektov Svetovej banky, môžeme len dúfať, že zistenia a odporúčani EIR prinútia Svetovú banku nastúpiť na inú cestu.”

Prípravu správy EIR inicioval prezident James Wolfensohn na Výročnom stretnutí SB v Prahe v roku 2000 prísľubom, že budú vyhodnotené účinky Bankou podporených projektov ťažobného priemyslu na zmiernenie chudoby. SB poverila riadením prác na príprave správy Dr. Emila Salima, bývalého indonézskeho ministra životného prostredia za Suhartovej vlády a riaditeľa najväčšej indonézskej uhliarskej spoločnosti. Hoci Dr. Salim vzápätí odstúpil zo správnej rady spoločnosti PT Kaltim Prima Coal, EIR bola od začiatku zavalená kritikou za neprehľadné prepájanie záujmov SB a priemyslu.

„Proces navrhnutý SB bol neospravedlniteľný, pravda je však nepopierateľná,“ povedal Steve Kretzmann z Inštitútu pre politické štúdie. „Napriek všetkým očakávaniam, Dr. Salim a jeho tím urobili kus výbornej práce. Ropný a uhoľný priemysel zhoršujú chudobu, podporujú zneužívanie ľudských práv a degradáciu životného prostredia na lokálnej i celosvetovej úrovni a SB nemá právo používať doláre z našich daní na ich podporu.“

Záverečná správa EIR ostro kritizovala účinky ťažobného priemyslu na rozvoj, ľudské práva a životné prostredie. Po zverejnení záverečnej správy sa v polovici decembra v portugalskom Lisabone stretli početné záujmové skupiny, ktoré diskutovali o tom, ako dosiahnuť, aby SB splnila odporúčania EIR. Výsledky tejto záverečnej diskusie boli pripojené k správe EIR ako dodatok a Dr. Salim koncom decembra správu formálne prezentoval prezidentovi SB Jamesovi Wolfensohnovi.

„Jedným z dôležitých odporúčaní správy je, aby SB nefinancovala ropné alebo ťažobné projekty bez súhlasu miestnych komunít,“ povedal Marcus Colchester z Forest People’s Programme. „SB by mala túto zásadu urýchlene začleniť do svojej novej záväznej internej normy upravujúcej vzťah Banky k domácim obyvateľom, a tiež by mala vyzvať aj svojich klientov zo súkromného sektora, aby urobili to isté.“

“Veľmi oceňujem výzvu správy EIR, aby sa ťažobným spoločnostiam zakázalo ukladať odpad do riek a oceánov,” povedal Payal Sampat, riaditeľ medzinárodného programu v Mineral Policy Center. „SB môže zaujať vedúce postavenie tým, že odmietne poskytovanie pôžičiek na projekty, ktoré využívajú tieto neuveriteľne ničivé metódy.“

Záverečná správa tiež zdôraznila úlohu členov skupiny Svetovej banky angažujúcich sa v súkromnej sfére - Medzinárodnej finančnej korporácie (IFC) a Agentúry pre záruky multilaterálnych investícií (MIGA), a ich klientských korporácií pri presadzovaní dodržiavania a ochrany ľudských práv. Správa EIR odporúča, aby „prijatie a preukázateľné dodržiavanie zásad ochrany ľudských práv boli nevyhnutnými podmienkami financovania spoločností uchádzajúcich sa o podporu svojich ťažobných projektov skupinou Svetovej banky.“

„Taká požiadavka by určite spôsobila problémy spoločnostiam ako Shell, Anglo-American, ChevronTexaco a Exxon Mobil, ktoré čelia opakovaným súdnym obvineniam zo zneužívania ľudských práv,“ vyhlásil Oronto Douglas, právnik nigérijskej Environmental Rights Action.

V októbri 2001 James Bond, vtedajší predseda oddelenia SB pre ťažbu, sľúbil v mene Jamesa Wolfensohna, že „ak správa EIR zistí, že sa niektoré opatrenia alebo programy SB odklonili od nášho cieľa, ktorým je zníženie chudoby, sme povinní uskutočniť zmeny, ktoré tieto problémy napravia a prijať opatrenia, ktoré odčinia vzniknuté škody.” Dnes je však postoj viacerých predstaviteľov SB iný.

„Správa EIR skutočne preukázala, že podpora ťažobného priemyslu a programov štrukturálneho prispôsobenia zo strany SB trvale podkopáva jej cieľ, ktorým je zmiernenie chudoby,“ povedal Keith Slack z Oxfam America. „EIR navrhla niektoré významné a účinné odporúčania, teraz však zodpovednosť za ich plnenie nesie SB. Všetci budeme očakávať od Jamesa Wolfensohna a jeho tímu, že tieto zmeny zrealizujú.“


Konečnú verzia znenia správy „Extractive Industry Review“ (EIR) je možné nájsť na internetovej stránke www.eireview.org.

Search