Podľa rozsudku Najvyššieho súdu SR vynesenom na verejnom pojednávaní 21.11.2003 Ministerstvo hospodárstva SR porušilo zákon o slobodnom prístupe k informáciám, keď odmietlo rozhodnúť o sprístupnení zmluvy medzi Slovenskou republikou, Mestom Trnava a firmou PSA Peugeot - Citroën.
V januári 2003 požiadalo občianske združenie Centrum pre podporu miestneho aktivizmu (CEPA) Ministerstvo hospodárstva SR o sprístupnenie kópie Zmluvy o investičnej spolupráci medzi SR, mestom Trnava a PSA Peugeot Citroën vrátane jej príloh a návrhu predpokladaných opatrení na podporu významnej investície do automobilového priemyslu. Ministerstvo vo februári 2003 vydalo rozhodnutie, ktorým zamietlo sprístupnenie týchto informácií. V zákonnej lehote podala CEPA odvolanie (tzv. rozklad) proti tomuto rozhodnutiu. O rozklade však minister odmietol rozhodnúť, preto sa CEPA obrátila so žalobou na Najvyšší súd. Ministerstvo vo svojom vyjadrení k žalobe nepravdivo uviedlo, že nerozhodlo o rozklade preto, že bol údajne podaný až po lehote. Najvyšší súd však jasne skonštatoval, že lehota na podanie rozkladu dodržaná bola a ministerstvo malo vydať rozhodnutie.
Rozhodnutie Najvyššieho súdu znamená, že minister hospodárstva bude musieť v súlade so zákonom o žiadosti o informáciu riadne rozhodnúť a svoje rozhodnutie podrobne zdôvodniť.
Právna zástupkyňa CEPA advokátka Zuzana Dlugošová k veci povedala: „Najvyšší súd potvrdil, že minister postupoval v rozpore so zákonom. Očakávali sme však, že súd sa vysloví aj k tomu, či možno zmluvu s PSA Peugeot - Citroën považovať za obchodné tajomstvo ako celok. Rozhodnutia Najvyššieho súdu totiž už v minulosti jednoznačne potvrdili, že dohoda zmluvných strán o utajení neznamená, že celá zmluva je obchodným tajomstvom. Súd napriek tomu, že mu to zákon umožňuje, sa však k tejto zásadnej otázke nevyjadril, čo nepovažujeme za efektívne.“
Podľa Ing. Romana Havlíčka, ktorý v CEPA sleduje zvýhodňovanie zahraničných investorov "je zrejmé, že ministerstvo hospodárstva iba naťahovalo čas a jeho cieľom je odkladať zverejnenie zmluvy, pokiaľ len bude môcť. Ako ukázal dnešný rozsudok, ministerstvo využíva aj nezákonné prostriedky, aby zabránilo verejnosti dozvedieť sa informácie o podmienkach za akých sa štát zaviazal dotovať miliardovými čiastkami súkromnú firmu. A kvôli týmto záväzkom, aby vyhovela požiadavkám súkromnej firmy, musí Slovenská republika meniť niektoré zákony, napríklad zákon o investičných stimuloch."
Bližšie informácie:
Roman Havlíček, tel: 0908 967 633