24.11.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Občianska verejnosť žiada deportáciu vedúceho misie MMF z Ekvádoru

Lídri občianskych organizácií a osobností spoločenského života v Ekvádore odovzdali ešte v septembri polícii oficiálnu žiadosť o deportáciu vedúceho misie Medzinárodného menového fondu (MMF) v Ekvádore Boba Traa z krajiny. Svoju žiadosť opierajú o viaceré ustanovenia ekvádorskej Ústavy, zákona o migrácii a ďalších zákonov, podľa ktorých majú byť z Ekvádora deportovaní všetci, ktorí zneužívajú štatút návštevníka, poškodzujú verejné záujmy a ohrozujú národnú bezpečnosť. Prípad zatiaľ nie je uzavretý.

Navrhovatelia obvinili šéfa misie MMF z nabádania štátnych úradov k tvrdým rozpočtovým škrtom v zdravotníctve, školstve a sociálnej sfére, k prenáhlenej privatizácii a rozpredaju štátnych podnikov a majetku za zlomkové ceny a k zdvíhaniu cien verejných služieb. Obvinili ho aj z presadzovania ekonomicky problematického projektu na prepravu surovej ropy. Podľa signatárov žiadosti o deportáciu uvedené aktivity Boba Traa v rámci misie MMF „podkopávajú národnú bezpečnosť tým, že podnecujú napätie, protesty a konfrontáciu medzi sociálnymi partnermi.“

V žiadosti o deportáciu šéfa misie MMF poukazujú na fakt, že 13 dohôd o programoch štrukturálnych reforiem vynútených MMF v Ekvádore počas posledných dvadsiatich rokov viedlo k výraznému prehĺbeniu sociálnych, ekonomických a environmentálnych problémov v krajine. Predstavitelia MMF už pripustili, že Fond povzbudzoval vládu Ekvádora, aby prijala rovnaké opatrenia, aké MMF požadoval od Argentíny predtým, než v tejto krajine došlo k finančnému kolapsu, a to s vedomím toho, že situácia v Ekvádore podľa MMF "hraničila s krízou argentínskeho typu." Práve vtedy prišiel do Ekvádora Bob Traa, aby „tlmočil zámer zabrániť distribúcii štátneho rozpočtu s cieľom ovplyvniť verejné financie.“

Ekvádor patrí medzi krajiny, v ktorých sa po začatí realizácie programov štrukturálnych reforiem MMF výrazne prehĺbila ekonomická a sociálna kríza. Celkový zahraničný dlh Ekvádora vzrástol na približne 14 miliárd USD (približne 80 % HDP), čo MMF sekundárne využil na vynucovanie ďalších tvrdých opatrení. MMF presadzuje v Ekvádore rovnaký model ako v ostatných zadĺžených krajinách tretieho sveta. Ten je založený najmä na exporte nerastných surovín a dreva, podpore zahraničných investícií, privatizácii a škrtoch vo verejných výdavkoch. MMF pritom naďalej odmieta iné modely oživenia domácich ekonomík, založené napríklad na zvyšovaní miery ekonomickej sebestačnosti a znižovaní závislosti štátu na nestabilných zahraničných trhoch. Opakované zlyhávanie programov štrukturálnych reforiem z dielne MMF v rôznych krajinách preto čelí čoraz ostrejšej kritike medzinárodnej verejnosti.


Bližšie informácie o situácii v Ekvádore môžete získať od koordinátorky iniciatívy našej partnerskej organizácie Acción Ecológica: Cecilia Chérrez, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., tel: 00593-2-254-7516

Search