Za príčinu katastrofálnej povodne, ktorá zmietla domy v známom turistickom sídle na severe indonézskeho ostrova Sumatra, bola označená nezákonná ťažba dreva pod ochranným dohľadom armády. Príval vody za sebou zanechal vyše 250 mŕtvych a nezvestných.
Ešte pred niekoľkými dňami lemovalo rieku Bahorok v dedine Bukit Lawang na území národného parku Leuser vyše 400 domov. Deň po povodni v hromadách veľkých kusov dreva a zvyškoch domov záchranári zúfalo pátrali po obetiach.
Hovorca Langkatskej samosprávy po prvom dni pátrania vyhlásil, že záchranári našli 83 tiel, vrátane štyroch zahraničných turistov, pričom 179 ľudí je stále nezvestných. Väčšinu mŕtvych a nezvestných tvoria miestni alebo indonézski turisti, ktorí postihnutú oblasť navštívili. Národný park je preslávený tým, že je jedným z mála miest, kde sa vyskytujú sumatranské orangutany.
Tí, ktorí neštastie prežili, uviedli, že prívalová vlna dosiahla výšku 10 metrov. Do dediny sa dostala v nedeľu večer a domy zmietla v priebehu 20 minút.
Ochrancovia prírody a zástupcovia štátu v uvedenej oblasti sa zhodli v tom, že bezprecedentná potopa je výsledkom nezákonnej ťažby dreva v hornatej krajine na hornom toku rieky nad dedinou Bukit Lawang. Lesnícky expert najvýznamnejšej indonézskej environmentálnej organizácie Walhi Ade Fadli uviedol, že ťažobné spoločnosti podľa všetkého spojené s armádou nezákonne ťažili drevo v parku už niekoľko rokov. Napriek tomu dodnes nebol nikto za túto trestnú činnosť stíhaný.
"Ťažbu dreva vykonávajú ľudia platení agentami a existuje dôvodné podozrenie, že týchto agentov chráni TNI (armáda)", konštatoval Ade Faldi.
Dedi Purba, člen skupiny Leuser Management, ktorý sedem rokov vykonával v národnom parku výskum, vyhlásil, že nezákonná ťažba dreva bola výnimočne deštruktívna. Dôvodom je typ pôdy, ktorý sa z podkladu ľahko uvoľňuje. Dodal, že pôda je v tejto oblasti veľmi citlivá a mimoriadne náchylná k erózii, pretože až 60 % rozlohy národného parku tvoria strmé svahy.
Šéf miestnej samosprávy v uvedenej oblasti Syamsul Arifin pre The Jakarta Post povedal, že "odlesňovanie pokračuje nekontrolovane... a hoci sme sa opakovane pokúšali zastaviť ťažobné firmy, nezákonná ťažba pokračuje ďalej."
Národný park susedí s lesmi provincie Aceh, kde nekontrolovaná nezákonná ťažba dreva pokračuje aj napriek už šesťmesačnému stannému právu. Vláda provincie Aceh dokonca plánuje vybudovať do národného parku Leuser prístupovú cestu. Ak by sa tento plán realizoval, D. Purda očakáva opakovanie podobných záplav.
Matthew Moore, indonézsky korešpondent The Sydney Morning Herald, Austrália, 5. 11. 2003