Pracovníci bratislavskej kancelárie Svetovej banky ubezpečili na stretnutí predstaviteľov mimovládnych organizácií (MVO), že nadchádzajúce konzultácie o aktualizácii Stratégie pomoci Svetovej banky pre Slovensko na roky 2004-06 (Country Assistance Strategy, CAS) budú tentoraz transparentné, otvorené, bez časového stresu a pod vedením nezávislého facilitátora.
Predchádzajúce konzultácie o CAS na roky 2001-03, ktoré sa konali začiatkom roka 2001, skončili fiaskom. Svetová banka vtedy odmietla včas zverejniť prerokovávané dokumenty a obsah stretnutí zredukovala viac-menej na vlastnú prezentáciu. Neakceptovala žiadnu z množstva pripomienok MVO k obsahu CAS-u ani k procesu konzultácií. Centrum pre podporu miestneho aktivizmu (CEPA) a jeho medzinárodní partneri združení v asociáciách Priatelia Zeme a CEE Bankwatch Network preto spustili intenzívnu informačnú kampaň v snahe predísť podobným praktikám Svetovej banky v iných krajinách. Svetová banka bola za svoj postup pri tvorbe CAS-u na Slovensku ostro kritizovaná na desiatkach medzinárodných fór.
Výsledkom kampane bolo stransparentnenie prípravy obdobných dokumentov v krajinách strednej Európy. Príkladom nového prístupu banky bol proces prípravy CAS-u v Poľsku v roku 2002, ktorý by mal slúžiť aj ako model pre nadchádzajúci proces na Slovensku. Predstavitelia Svetovej banky to potvrdili na stretnutí so zástupcami CEPA, Priateľov Zeme a CEE Bankwatch Network tento týždeň.
Podľa predbežného harmonogramu by mal byť prvý návrh znenia aktualizácie Stratégie pomoci Svetovej banky pre Slovensko (tzv. CAS Progress Report) pripravený koncom novembra 2003. Banka prisľúbila zverejniť tento návrh minimálne mesiac pred samotnými konzultáciami, ktorých predbežný termín je stanovený na druhú polovicu januára 2004. MVO môžu už teraz poskytovať Svetovej banke svoje písomné stanoviská k situácii a potrebám pomoci v príslušných sektoroch na Slovensku. Môžu sa pritom odvolávať na návrhy uvedené v dokumentoch ekonomických a sektorových analýz Svetovej banky, ktoré sú k dispozícii na internetovej stránke www.worldbank.sk.
CEPA považuje stratégiu pomoci Svetovej banky pre Slovensko za dokument s výrazným vplyvom na budúce rozhodovanie vlády a parlamentu v otázkach štrukturálnych reforiem, verejných financií a opatrení vo viacerých sektoroch hospodárstva a nevýrobnej sféry. CEPA preto pokladá účasť MVO na konzultáciách za mimoriadne dôležité. S cieľom pripraviť slovenské MVO pred konzultáciami pripravuje CEPA do konca roka špeciálnu internetovú stránku zameranú na informácie o CAS–e, procese jeho prípravy; a pred samotnými konzultáciami je pripravená v prípade potreby poskytovať MVO bezplatnú pomoc a školenia.
Bližšie informácie:
Ing. Peter Mihók, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.