24.11.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Ministerstvo vedome porušuje zákon, spor o informácie o štátnej podpore pre PSA Peugeot Citroën bude musieť rozhodnúť súd

Centrum pre podporu miestneho aktivizmu (CEPA) podalo na Najvyšší súd žalobu na Ministerstvo hospodárstva pre porušenie zákona o slobodnom prístupe k informáciám a Európskeho dohovoru o ľudských právach. Ministerstvo totiž odmietlo zverejniť text zmluvy medzi štátom, mestom Trnava a automobilkou PSA Peugeot Citroën ako aj dokument Návrh opatrení na podporu významnej investície do automobilového priemyslu. Požadované dokumenty obsahujú informácie o záväzkoch štátu voči spoločnosti PSA Peugeot Citroën a o štátnej podpore, ktorá bude tejto súkromnej spoločnosti poskytnutá. Podľa ministerstva sú však informácie o záväzkoch štátu obchodným tajomstvom francúzskeho investora.

Proti zamietavému rozhodnutiu sa CEPA odvolala, a ministerstvo bolo podľa zákona povinné o odvolaní rozhodnúť. Ministerstvo však rozhodnúť odmietlo. Zodpovedný pracovník ministerstva pán Hasa právnemu zástupcovi CEPA potvrdil, že rozhodnuté nebolo, a to aj napriek tomu, že pripúšťajú, že ministerstvu táto povinnosť zo zákona vyplýva. P. Hasa tiež uviedol, že o povinnosti rozhodnúť bol upovedomený aj minister. S vedomím ministerstva nebolo rozhodnuté ani o ďalších odvolaniach, týkajúcich sa sprístupnenia informácií o výstavbe podniku Peugeot Citroën.

"Informácie o záväzkoch štátu voči investorovi nemôžu byť v žiadnom prípade obchodným tajomstvom investora", hovorí právnik organizácie Občan a demokracia Peter Wilfling, ktorý sa právom na informácie zaoberá. "Obchodným tajomstvom teda nemôže byť ani celý text zmluvy ani celý text Návrhu opatrení na podporu významnej investície do automobilového priemyslu, ako to tvrdí ministerstvo. Už z názvu tohto dokumentu vyplýva, že obsahuje opatrenia zo strany štátu a týka sa nakladania s majetkom štátu. Z toho dôvodu nemôže byť považovaný za obchodné tajomstvo spoločnosti PSA Peugeot Citroën, " dodáva P. Wilfling.Verejný záujem na kontrole nakladania s verejným majetkom výrazne prevažuje nad záujmom firmy na utajení informácií obsiahnutých v zmluve. Firma musí počítať s tým, že zmluva uzavretá medzi ňou a štátom bude podliehať kontrole zo strany verejnosti.

Podľa Ing. Romana Havlíčka, ktorý v CEPA sleduje zvýhodňovanie zahraničných investorov „odmietanie ministerstva rozhodnúť o odvolaní je úmyselným a vedomým porušovaním zákona. Ministerstvo si je zrejme vedomé, že jeho argumenty pre nesprístupnenie zmluvy neobstoja a obáva sa zverejniť podrobnosti o miliardových subvenciách, ku ktorým sa štát zaviazal, aby prilákal ďalšiu automobilku do regiónu, ktorý na tom z pohľadu nezamestnanosti oproti iným regiónom nie je najhoršie, a to v čase, keď vláda škrtí verejné výdavky, kde môže.“

Niektoré záväzky slovenskej vlády, ktoré prenikli na verejnosť, naznačujú, že ak by vláda mala požiadavky investora a svoje záväzky splniť, musela by buď porušiť zákony alebo by parlament musel zmeniť príslušnú legislatívu. Ide napríklad o záväzok poskytnúť firme PSA 'investičný grant na nešpecifikované práce'. Podľa R. Havlíčka "takéto požiadavky investora môžu byť aj porušením pravidiel OECD pre nadnárodné podniky". Podľa smerníc OECD, ktoré sú platné aj na území Slovenska, by totiž investori nemali požadovať finančné zvýhodnenia a iné výnimky, ktoré nie sú obsiahnuté v právnom poriadku krajiny.

Aby sa vyhovelo požiadavkám PSA, navrhuje vláda meniť platné zákony. Návrh novely zákona o investičných stimuloch, ktorý bol zverejnený koncom júna, rozširuje doterajšie zvýhodnenia pre veľkých investorov o možnosť získať 'príspevky, dotácie a granty na obstaranie hmotného investičného majetku a nehmotného investičného majetku'. V dôvodovej správe k tejto novele ministerstvo hospodárstva priznáva, že táto zmena je reakciou na požiadavky investora, ktoré sa vláda pri podpise zmluvy s PSA zaviazala splniť. Zmluva s PSA teda už teraz zasahuje do právneho poriadku SR.

R. Havlíček k tomu dodáva: "Ak nadnárodné korporácie môžu zasahovať do právneho poriadku SR, verejnosť musí mať možnosť dozvedieť sa, k čomu sa vláda v zmluvách s nimi zaviazala."


Bližšie informácie:
Ing. Roman Havlíček, 048 4193324, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Search