Koncom júna prijala v Luxembursku Rada európskych ministrov poľnohospodárstva členských krajín EÚ reformu poľnohospodárskej politiky do roku 2013 (CAP – Common agriculture policy). Doterajšia neudržateľná dotačná politika zo 60-tych rokov bola totiž zameraná na podporu rastu objemu produkcie potravín. CAP pohlcovala až polovicu celkového rozpočtu EÚ (napr. v roku 2002 to bolo až 43 miliárd EUR).
Reforma mala vyviesť európskych poľnohospodárov z neúnosnej špirály zvyšovania produkcie, dumpingového exportu nadprodukcie potravín z členských štátov EÚ do rozvojových krajín, likvidácii malých fariem a tým nepriamo aj podpora vidieckeho rozvoja. Pôvodným zámerom reformy z leta 2002 bolo preorientovať európske poľnohospodárstvo smerom k výrobe kvalitných a zdravých potravín v takom množstve, ktoré by pokrývalo potreby EÚ a zároveň dôsledne zohľadňovalo potreby ochrany životného prostredia, prírodných ekosystémov a udržateľného rozvoja vidieka.
Vzhľadom na odmietavý prístup niekoľkých členských štátov EÚ so silnými lobistickými skupinami veľkovýrobcov potravín (najmä Francúzska) však bola pôvodná verzia reformy skresávaná až do jej záverečnej podoby z 26. júla 2003. Tá síce nešetrí proreformnou rétorikou, jej reálne plnenie ale bude diskutabilné.
Mimovládne organizácie, ktoré sú súčasťou európskej siete Priateľov Zeme a aktívne sa podieľali na procese príprav reformy CAP, vyjadrili sklamanie nad konečným výsledkom dohôd. Zároveň dúfajú, že členské štáty rovnako ako aj krajiny, ktoré budúci rok vstúpia do EÚ, využijú možnosti, ktoré im dokument prijatý v Luxembursku otvára. Ten do značnej miery ponecháva uplatňovanie reformných krokov na samostatné rozhodnutie vlád štátov EÚ.
Bližšie informácie:
Ing. Daniel Lešinský
Centrum pre podporu miestneho aktivizmu
Tel/fax: 048-4193324
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
http://www.choosefoodchoosefarming.org/ (v angličtine)