24.11.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Na výročnom zasadnutí EBRD sa spomínalo aj Slovensko

V dňoch 3. až 6. mája 2003 sa v hlavnom meste Uzbekistanu Taškente uskutočnilo výročné zasadnutie Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD). Na tomto stretnutí sa každoročne schádzajú nielen ministri financií alebo guvernéri centrálnych bánk štátov – akcionárov EBRD, ale aj predstavitelia mimovládnych organizácií (MVO), ktorí túto udalosť využívajú na oficiálne stretnutia s predstaviteľmi EBRD.

Zástupcovia MVO združených v medzinárodnej sieti CEE Bankwatch Network, ktorej členom na Slovensku je Centrum pre podporu miestneho aktivizmu (CEPA), vzniesli na výročnom zasadnutí EBRD pripomienky k využívaniu Medzinárodného fondu na podporu odstavenia jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach, ktorý banka spravuje. MVO upozornili na návrh vlády SR použiť vyše trojmiliardový grant z tohto verejného fondu na modernizáciu uhoľnej elektrárne v Novákoch. Takéto použitie prostriedkov považujú MVO za skrytú dotáciu budúcemu privatizérovi nováckej elektrárne.

“Spôsoby, ktorými slovenská vláda presadzuje privatizáciu elektrární a distribučných spoločností, a súčasne do nich tesne pred privatizáciou nalieva veľké objemy prostriedkov z daní občanov, vzbudzuje podozrenie z korupcie”, konštatuje Peter Mihók, koordinátor CEE Bankwatch Network na Slovenku. Podľa neho by sa z verejných zdrojov v sektore energetiky mali skôr podporovať opatrenia na zvýšenie energetickej efektívnosti a využitie obnoviteľných zdrojov energie.

To isté sa konštatuje aj v zakladajúcich dokumentoch fondov EBRD na podporu odstavenia jadrových elektrární. Aj samotná EBRD má vo svojom štatúte zakotvenú podmienku podporovať iba trvalo udržateľné aktivity.

Preto MVO na stretnutí v Taškente okrem miliárd pre novácku uhoľnú elektráreň kritizovali aj dlhodobé podporovania výroby hliníka v žiarskom Slovalcu zo strany EBRD. “Aj vďaka Slovalcu, ktoré neustále zvyšuje energeticky mimoriadne náročnú výrobu hliníka, sú na Slovensku potrebné nové elektrárne. Vláda stavila na spaľovanie nekvalitného nováckeho uhlia, čím podráža nielen životné prostredie, ale ohrozuje aj udržateľnosť hospodárskeho rozvoja na Slovensku. Pritom prechod na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov by na Slovensku mohol znamenať viac pracovných miest ako zabezpečuje Slovalco”, dodáva P. Mihók a konštatuje, že na Slovenku spotrebujeme na vyrobenie jednotky HDP približne trikrát toľko energetických zdrojov ako v krajinách EÚ.

Aj EBRD deklaruje potrebu podporovať rast energetickej efektívnosti a využitie obnoviteľných zdrojov. Jej konkrétne aktivity na Slovensku však tieto deklarácie výrazne spochybňujú. Predmetom medzinárodnej kritiky EBRD sa stal aj výber krajiny, v ktorej sa banka rozhodla zorganizovať tento rok svoje výročné stretnutie. V krajinách bývalého komunistického bloku má EBRD oficiálne podporovať pluralitnú demokraciu, ochranu ľudských práv a trhové hospodárstvo.

“Výberom Taškentu za miesto výročného stretnutia EBRD občanom post-komunistických štátov odkázala aj to, že okrem životného prostredia neberie vážne ani demokraciu a ľudské práva. V Uzbekistane totiž neexistuje demokracia ani sloboda slova, vládne tam tvrdý totalitný režim, ktorý sa napríklad nerozpakuje mučiť predstaviteľov politickej a náboženskej opozície. Je smutné, EBRD, od ktorej sa všeobecne očakával aktívny prístup k otázkam demokracie a rozvoja a ľudských práv, výberom Taškentu za miesto jej výročného stretnutia do istej miery legitimizuje tento stav”, dodáva P. Mihók.


Bližšie informácie:
Peter Mihók, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., mobil: 0905-746884


Poznámky:

1. Texty podnetov CEE Bankwatch Network pre Európsku banku pre obnovu a rozvoj, prezentované na výročnom zasadnutí EBRD v Taškente, sú prístupné na internetovej adrese http://www.bankwatch.org/issues/ebrd/ebrdtashkent.html. Neoficiálne preklady podnetov týkajúcich sa projektov v SR nájdete na internetovej stránke Centra pre podporu miestneho aktivizmu –

2. CEE Bankwatch Network je sieť mimovládnych organizácií z krajín strednej a východnej Európy, ktoré sa zaoberajú sledovaním a vyhodnocovaním aktivít EÚ a medzinárodných finančných inštitúcií (Svetovej banky, Medzinárodného menového fondu, Európskej banky pre obnovu a rozvoj a Európskej investičnej banky) a vedú medzinárodné kampane za reformy týchto inštitúcií. Na národnej úrovni sa členské organizácie CEE Bankwatch Network snažia eliminovať negatívne dopady projektov podporovaných týmito inštitúciami na životné prostredie a najslabšie sociálne vrstvy, ako aj prinášať podnety a presadzovať projekty rešpektujúce princípy udržateľného rozvoja.

3. Centrum pre podporu miestneho aktivizmu (CEPA), člen sietí Friends of the Earth International (Priatelia Zeme) a CEE Bankwatch Network, už začiatkom 90-tych rokov upozorňovalo na dlhodobú neudržateľnosť vysokej primárnej výroby hliníka v Žiari nad Hronom, pričom sa spolupodieľalo na tvorbe návrhov udržateľných alternatív hospodárskeho rozvoja v žiarskom regióne. V súčasnosti sleduje aj využívanie verejných zdrojov v súvislosti s prípravou uzatvorenia jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach, a snaží sa presadiť podporu udržateľného rozvoja v bohunickom regióne z prostriedkov EÚ a iných verejných zdrojov.

Search