24.11.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Eurofondy: MVO žiadajú ministerstvo výstavby okamžite konať

Štrukturálne fondy (ŠF), ktoré budú Slovensku k dispozícii po vstupe do EÚ, sa budú čerpať v súlade s Národným rozvojovým plánom a operačnými programami. Tie definujú rozvojové priority a opatrenia, na ktoré bude možné získať v období 2004-2006 štrukturálnu pomoc EÚ. Tieto plány sú teda základným "sitom", cez ktoré sa budú "preosievať" predkladané projekty.

Po schválení týchto plánov vládou SR v marci 2003 budú predložené na schválenie Európskej Komisii (EK). Na plány nadväzujú tzv. programové doplnky (PD). Sú to v podstate "vykonávacie predpisy" k operačným plánom, ktoré majú nielen podrobne upraviť pravidlá rozhodovania o výbere konkrétnych projektov, ale aj kvantifikovať jednotlivé opatrenia z operačných plánov. PD sú teda pre všetkých, ktorí sa v rokoch 2004-2006 budú uchádzať o podporu zo ŠF, mimoriadne doležité dokumenty. Smernice EÚ požadujú, aby sa pri ich príprave uplatňoval princíp partnerstva.

Tento princíp znamená, že na tvorbe PD sa musia podielať aj socio-ekonomickí partneri, vrátane mimovládnych organizácií (MVO). Celý proces tvorby operačných plánov na Slovensku však opäť sprevádzal organizačný chaos a časový stres, ktorý následne vyústil do úplneho zmätku pri tvorbe PD. V takomto prostredí verejnosť ani sociálni partneri nemali žiadnu možnosť serióznej účasti na ich príprave.

Podľa štátnych úradníkov dôvodom bol zle stanovený termín odovzdania PD EK. Úradníci nereagovali na výzvy občianskych organizácií o predĺženie tohto termínu zo strachu zo znovuotvorenia už uzavretej kapitoly 21 v prípade, že by sa tento termín nesplnil. Úradníci neboli schopní reagovať ani na podnety Juraja Zamkovského, zástupcu MVO v Prípravnom výbore pre štrukturálne fondy, ktorých cieľom bolo stransparentniť celý proces a pokúsiť sa v poslednej fáze prípravy PD umožniť MVO aspoň obmedzenú participáciu. Príčinou bol neskoordinovaný postup ministerstiev a nepripravenosť štátnej správy.

J. Zamkovský sa teda obrátil na predstaviteľku EK Sue Bird, ktorá sleduje programovanie pre ŠF na Slovensku, s otázkou, či je možné predĺžiť termín predloženia PD EK. Vo svojej reakcii S. Bird konštatovala, že na túto možnosť EK slovenskú stranu upozorňovala a že očakáva oficiálnu požiadavku zo strany Slovenska. Naznačila, že termín predloženia PD bude možné posunúť do konca júna.

J. Zamkovský preto požiadal Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja, ktoré zodpovedá za koordináciu prác na príprave programových dokumentov, o okamžitú reakciu. Vo svojom podnete navrhol päť krokov, ktoré by ministerstvo malo podniknúť ešte do konca tohto týždňa: požiadať EK o písomný súhlas s predĺžením termínu predloženia PD, navrhnúť nový a jasný postup a zosúladiť postup ministerstiev, zriadiť špeciálnu a prehľadnú web stránku o PD so všetkými aktuálnymi údajmi a oboznámiť verejnosť s novým postupom.

“Ak tieto kroky úradníci neurobia okamžite, predĺženie termínu nebude mať praktický význam a neumožní verejnosti prispieť k skvalitneniu kabinetne pripravených PD,” konštatuje Zamkovský a dodáva: “Je divné, keď občan musí robiť prostredníka medzi vládou a EK, a to v tak dôležitej veci, akou je programovanie štrukturálnej pomoci.

Dnešný stav iba potvrdzuje, že Slovensko sa nepoučilo z chaosu z predvstupového obdobia. Zároveň je dôkazom o nevyhnutnej potrebe zásadnej zmeny programovania pre obdobie 2007-2013. Mimovládne organizácie už nesmú pripustiť ďalšie opakovanie tohto stavu.”


Bližšie informácie:
Juraj Zamkovský, 048-4193324, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Search