24.11.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Nová správa poukazuje na negatívne dopady privatizácie vodárenstva

Pred zahájením Svetového fóra o vode v japonskom Kjóte (16. - 23. marca 2003) zverejnia Priatelia Zeme novú správu s názvom „Spravodlivý prístup k vode pre všetkých“. V nej prostredníctvom 14 prípadových štúdií (1) odhaľujú negatívne dopady privatizácie vodárenstva na komunity v mnohých krajinách a dokumentujú "globálny a lokálny odpor voči ovládaniu zdrojov vody a jej komercionalizácii“. Priatelia Zeme sú najväčšou medzinárodnou sieťou environmentálnych občianskych organizácií (2).

Tretie Svetové fórum o vode príjme celosvetový akčný plán, ktorého návrh sa vyznačuje veľmi pôsobivou rétorikou, ale jeho podstata spočíva v ďalšom sprístupnení vodárenstva súkromným spoločnostiam. Za prijatie tohto dokumentu bude v Kjóte lobovať veľký počet zástupcov korporácií.

Len približne 5 percent svetových vodných zdrojov je v súčasnosti v súkromných rukách. Sektor vodárenstva tým predstavuje ohromný potenciál pre niekoľko nadnárodných korporácií, ktoré tento trh ovládajú. Sú to najmä francúzske spoločnosti Suez a Vivendi Univesal, britská Thames Water (ktorá je súčasťou nemeckého koncernu RWE) a americká firma Bechtel.

Podľa Hemanthu Withanage z Priateľov Zeme Srí Lanka „právo na vodu je základným ľudským právom a preto by tento životne dôležitý zdroj nemal byť predmetom vlastníctva. Medzinárodné finančné inštitúcie, ktoré nahrávajú nadnárodným vodárenským spoločnostiam, pripravujú pôdu pre privatizáciu tým, že podmieňujú poskytnutie pôžičiek chudobným krajinám privatizačnými prísľubmi. Obchodné dohody tomuto procesu napomáhajú, keď od krajín vyžadujú, aby deregulovali vodárenský sektor a otvorili ho súkromným investorom."

„Najchudobnejší ľudia tohto sveta zúfalo potrebujú vodu a hygienické služby. Skúsenosti však ukazujú, že títo ľudia sú v prípade privatizácie vytláčaní stále viac na okraj záujmov. Keďže si nemôžu dovoliť prístup k týmto službám, sú odsúdení používať vodu, pri ktorej hrozí nebezpečenstvo kontaminácie“ tvrdí H. Withanage.

Správa konštatuje, že „Svetová banka a iné medzinárodné finančné inštitúcie zohrávajú pri presadzovaní privatizácie vodární kľúčovú úlohu spolu s nadnárodnými vodárenskými gigantmi a obchodnými dohodami, ktoré presadzujú priemyselné krajiny a ktorých účelom je odstrániť bariéry pre vstup korporácií na trh.“

„Svetová banka nástojí na tom, že 'voda musí byť posudzovaná ako ekonomický statok'. To znamená, že ak ste dosť bohatí, môžete plytvať vodou ako sa vám zapáči. Pre chudobných je však prístup k vode neraz každodenným bojom,“ tvrdia Priatelia Zeme.

Napriek tomu, že niektoré krajiny hľadajú účinné kontrolné mechanizmy na kontrolu sprivatizovaných vodárenských systémov, nemala by byť voda ako základná životná potreba, podľa Priateľov Zeme nikdy predmetom privatizácie.


Bližšie informácie:
Matt Phillips, Friends of the Earth EWNI (Veľká Británia), tel.: + 44-207-5661660


(1) Prípadové štúdie pochádzajú z týchto krajín: Malajzia, Uruguaj, Indonézia, Bolívia, Peru, Francúzsko, Srí Lanka, Paraguaj, Kanada, Belgicko, Nórsko, Austrália a Švajčiarsko.

(2) Priatelia Zeme (Friends of the Earth International) je najväčšia celosvetová občianska environmentálna sieť, ktorá má 68 národných členských organizácií s približne jedným miliónom členov. Viacej informácií na: www.foei.org

Search