Zatiaľ čo Európska investičná banka (EIB) pozývala svojich hostí a klientov na Fórum 2002 pod heslom „Posledné sekundy pred rozšírením – reálna perspektíva“, environmentálne mimovládne organizácie z Rakúska, Holandska a kandidátskych krajín prišli na akciu s iným posolstvom: „Európska investičná banka financuje, životné prostredie dopláca!“
Členovia rakúskej organizácie Global 2000 a dvoch medzinárodných sietí mimovládnych organizácií - CEE Bankwatch Network a Friends of the Earth International (Priatelia Zeme) – vítali účastníkov fóra pred viedeňskou radnicou v ‘alternatívnom bankovom centre’. Ich veľké plagáty porovnávali fakty a mýty o EIB – vlastné deklarácie banky boli konfrontované s faktami o projektoch, ktoré banka financuje v strednej a východnej Európe. Mimovládne organizácie žiadajú banku zmeniť jej neúčinnú environmentálnu a sociálnu politiku, zvýšiť jej transparentnosť a posilniť kontrolu.
EIB sa stala hlavným finančným podporovateľom rozširovania transeurópskych sietí (trans-European Network - TEN) v strednej a východnej Európe s devastačnými účinkami na životné prostredie. Dr. Hanz Hoegelsberger z Global 2000 v tejto súvislosti povedal: „Keďže rozširovanie EÚ sa premietne do rastu objemu obchodu aj dopravy, požadujeme viac investícií do železničnej infraštruktúry. Diaľnice, ktoré EIB plánuje ďalej financovať, budú mať negatívny vplyv na životné prostredie a na kvalitu života ľudí, a to nielen v kandidátskych krajinách, ale aj v susednom Rakúsku.“
„V Poľsku EIB financuje diaľnicu A4, ktorej trasa je v konflikte s normami o chránených územiach a nielenže už zničila kultúrne a prírodné dedičstvo hory Sv. Anny, ale ohrozuje aj ďalšie významné prírodné lokality. Očakávali by sme, že banka kontrolovaná Európskou úniou bude venovať viac pozornosti ochrane biodiverzity, ktorú EÚ tak proklamuje,“ povedal Robert Cyglicki z poľskej Siete zelených, členskej organizácie CEE Bankwatch Network.
Peter Mihók z Centra pre podporu miestneho aktivizmu (CEE Bankwatch Slovensko) ho dopĺňa: „V prípade bratislavského mostu Košická, ktorý financuje EIB, banka síce podmienila uvoľnenie prostriedkov z pôžičky uskutočnením konzultáciií s verejnosťou, no stalo sa tak až po dlhých a silných protestoch dotknutých obyvateľov. Navyše kvalita týchto konzultácii bola veľmi mizerná. Zo strany EIB išlo skôr o formalitu na pacifikovanie verejnej mienky, ktorá vôbec neovplyvnila samotné rozhodnutie banky poskytnúť na tento projekt pôžičku.“
Podľa EIB „Fórum bolo zorganizované s cieľom poskytnúť významným predstaviteľom možnosť vyjadriť ich pohľad na blížiace sa rozšírenie EÚ, a podnietiť diskusiu o témach bezprostredne zaujímavých pre klientov EIB, najmä o atraktívnosti krajín strednej a východnej Európy pre zahraničných investorov a financovanie tzv. procesu dobiehania.”
„Tento postoj je typický pre EIB,“ tvrdí Magda Stoczkiewicz, koordinátorka kampane Bankwatch Network a Priateľov Zeme za reformu EIB. „Po všetkých tých rokoch strávených monitorovaním tejto banky môžem potvrdiť, že hoci ide o verejnú inštitúciu, ktorá žije z peňazí daňových poplatníkov, jej klienti – najčastejšie západné súkromné firmy – sú pre ňu oveľa dôležitejší, než potreby obyvateľov krajín, ktorým údajne slúži. Takže diskusné fórum si organizuje radšej vo Viedni než v Prahe alebo Budapešti“.
„EIB financuje kontroverzné projekty nielen v EÚ, ale aj mimo nej. Kandidátske krajiny nemajú možnosť dostatočne hovoriť do činnosti tejto inštitúcie, keďže sú iba prijímateľmi úverov, a nie vlastníkmi Banky. Iba členské štáty EÚ môžu prinútiť banku k reformám a prispieť tak k potrebným zmenám aj v kandidátskych krajinách. Práve preto využívame prítomnosť EIB vo Viedni, aby sme pritiahli pozornosť rakúskej verejnosti na problematiku EIB a jej neudržateľné projekty v sektore dopravy v kandidátskych krajinách. Dúfame, že Karl-Heinz Grasser si vypočuje kritický pohľad na inštitúciu, ktorej riadením bol poverený”, konštatoval Dr. Heinz Hoegelsberger.
Podľa Janneke Bruil z amsterdamskej centrály Priateľov Zeme, „roky vyjednávania s EIB nepriniesli takmer žiadne výsledky, práve kvôli vytrvalému odporu banky k akýmkoľvek zmenám. EIB preto potrebuje častejšie čeliť podobným akciám ako dnes, aby si uvedomila, že čas, keď si mohla dovoliť čokoľvek bez ohľadu na verejnú mienku, sa schyľuje ku koncu“.
Bližšie informácie:
Peter Mihók, národný koordinátor Bankwatch Network pre Slovensko: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Materiály ku kampani za reformu EIB nájdete na internetovej stránke: http://www.bankwatch.org/issues/meib.html
Kampaň je podporovaná viac ako 30 skupinami z celej Európy a koordinujú ju FoEI a CEE Bankwatch Network.