Ešte počas Summitu Zeme environmentalisti pobúrene reagovali na správu, že ministri neschválili žiadny konkrétny plán rastu využívania obnoviteľných zdrojov energie.
Po dlhých a sporných vyjednávaniach boli z kapitoly Akčného plánu o energii a klíme vynechané všetky odporúčania v oblasti obnoviteľných zdrojov. Namiesto toho text volá po podpore „čistejších“ fosílnych palív a výstavby veľkých priehrad, ktorá by sa mala poskytovať rozvojovým krajinám.
Aktivisti občianskych organizácií a skupina štátov na čele s Brazíliou trvali na tom, že ak majú byť opatrenia proti klimatickým zmenám vyvolaným človekom úspešné, musí podiel obnoviteľných zdrojov energie do roku 2010 presiahnuť 10 % z jej celkovej produkcie. Napriek tomu, že Japonsko podpísalo Kjótsky protokol, spolu s USA a krajinami OPECu (Organizácia krajín vyvážajúcich ropu) sa významne podielalo na formulovaní tohto kompromisného textu. Schválený text sa odvoláva na závery deviateho stretnutia Komisie pre trvalo udržateľný rozvoj (Commission on Sustainable Development - CSD9). Toto stretnutie definovalo fosílne palivá a jadrovú energiu ako také druhy energie, ktoré môžu prispieť k trvalo udržatelnému rozvoju.
Dohoda tiež zlyhala pri vytyčovaní cieľov a akčného programu na zabezpečenie energie pre dve miliardy ľudí, ktorí sú v súčasnosti bez nej. Niektorí vyjednávačí dokonca vyjadrili podozrenia z absurdného kupčenia v rámci sekcií zaoberajúcich sa vodným hospodárstvom a energetikou.
Predsavzatia formulované v dohodnutých plánoch v oblasti zásobovania vodou a kanalizácie nebude možné splniť bez toho, aby sa tým istým ľuďom, ktorí potrebujú čistú vodu, neposkytol zároveň aj prístup k čistej a cenovo dostupnej energii. Kate Hampton, koordinátorka klimatickej kampane Priateľov Zeme v tejto súvislosti konštatovala: „Summit Zeme bol práve svedkom zrady boja proti klimatickým zmenám. Je to nemilosrdná správa pre milióny ľudí na celom svete, ktorých domovy, práca a životy závisia od obmedzenia ľuďmi produkovaných emisií, ktoré spôsobujú klimatické zmeny. Mnohí z tých, ktorí sú najviac postihnutí, nemajú žiadny prístup k energii, ktorý im mal tento summit zabezpečiť.“
„Sme maximálne znechutení z toho, ako krajiny OPECu, Japonsko a Spojené štáty spojili sily, aby ruinovali svetové životné prostredie a ohrozili bezpečnosť nášho spoločného domu. Výsledná dohoda je natoľko nezmyselná a sebazničujúca, že pripomína človeka, ktorý vliezol do plynovej rúry a potom zapálil plameň. Výsledný text je taký zlý, že krajiny, ktorým záleží na životnom prostredí, by sa od neho mali úplne dištancovať,“ dodala Kate Hampton.
Bližšie informácie:
CEPA/Priatelia Zeme, tel/fax: 048/4193324 , www.cepa.sk/ekon, www.foei.org/media