Dňa 17. apríla 2002 sa na spoločnom rokovaní stretli predstavitelia Lesoochranárskeho zoskupenia VLK, Priateľov Zeme, Centra pre podporu miestneho aktivizmu (CEPA) a Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky, ktorí spoločne konštatovali, že:
1. Drevo je jedným z kľúčových obnoviteľných zdrojov, ktorými Slovensko disponuje. Tento potenciál je potrebné bezpodmienečne využívať v súlade s verejnými záujmami.
2. Stav certifikácie lesov na Slovensku je alarmujúci. Preto je potrebné urýchlene vytvoriť pracovnú komisiu za účasti všetkých zainteresovaných strán, ktorá pripraví národný certifikačný štandard. V opačnom prípade hrozia domácemu drevospracujúcemu priemyslu ekonomické problémy s negatívnym dopadom na zamestnanosť.
3. Vývoz nespracovanej drevnej suroviny sa vymkol verejnej kontrole, dramaticky vzrástol, je netransparentný a je ekonomicky nevýhodný pre štát.
4. Obchodné podmienky dodávok drevnej suroviny znevýhodňujú domácich spracovateľov v porovnaní so zahraničnými. Zúčastnené organizácie požadujú ich zrovnoprávnenie.
5. Súčasné hospodárenie v lesoch, najmä v štátnych, je neekonomické a neekologické. Takéto hospodárenie neprináša pre spoločnosť ekonomický efekt, ale naopak, vyžaduje si značné verejné zdroje vo forme štátnych dotácii.
Zúčastnené organizácie vyzývajú kompetentné štátne orgány k rýchlemu a systémovému riešeniu uvedených problémov.
Bližšie informácie:
Juraj Zamkovský, výkonný riaditeľ Centra pre podporu miestneho aktivizmu/Priatelia Zeme-Slovensko (Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.)
Ing. Juraj Lukáč, náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk/Priatelia Zeme-Slovensko (Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.)
Ing. Peter Lispuch, prezident Zväzu spracovateľov dreva SR (Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.)