Centrum pre podporu miestneho aktivizmu a Priatelia Zeme Slovensko dnes zaslali Európskej komisii (EK) a vláde SR svoje stanovisko k rokovaniam o kapitole Hospodárska súťaž. Predbežné uzavretie tejto kapitoly sa považuje za mimoriadne dôležitý krok na ceste Slovenska do EÚ.
Mimovládne organizácie (MVO) vo svojom stanovisku vyzývajú EK a vládu SR, aby sa zasadili o bezodkladné odstránenie deformácií podnikateľského prostredia na Slovensku a zabezpečili účelné a transparentné poskytovanie štátnej pomoci v súlade s verejným záujmom. Podľa MVO súčasná legislatíva i prax, ktorá sa na Slovensku uplatňuje, nielen blokuje významné verejné zdroje pre regióny, ktoré štátnu podporu naozaj potrebujú, ale je i v rozpore s direktívami EÚ o hospodárskej súťaži a štátnej pomoci.
Najproblémovejšie podľa MVO sú § 35 a 35a zákona o daniach z príjmu, vládne nariadenia o podmienkach oslobodenia daňových subjektov od dane z príjmov, zákon o investičných stimuloch, zákon o podpore na zriadenie priemyselných parkov a zákon o významných investíciách.
Úrad pre štátnu pomoc (ÚŠP), ktorý bol vytvorený s cieľom kontrolovať účelnosť a efektivitu poskytovania štátnej pomoci, sa za dnešných okolností paradoxne stáva nástrojom jej zneužívania. Svedčí o tom doterajšie pôsobenie tejto inštitúcie a celý rad rozhodnutí, ktoré boli vydané v rozpore so zákonom (napr. o daňových úľavách pre firmy VSŽ a.s. a VSŽ Oceľ a.s.). Potvrdila to aj kontrola Úradu vlády z júna 2001, podľa ktorej v ôsmych z desiatich vyšetrovaných prípadoch ÚŠP schválil štátnu pomoc v rozpore so zákonom v celkovej výške viac ako 11,5 mld. Sk. Inšpekcia Ministerstva financií z apríla 2001 zasa preukázala porušovanie rozpočtovej disciplíny zo strany ÚŠP, neoprávnené, nehospodárne a nesprávne používanie finančných prostriedkov štátneho rozpočtu a porušenie viacerých zákonov.
EK už v minulosti vyjadrila ostré výhrady voči poskytovaniu štátnej pomoci na Slovensku, najmä proti daňovým prázdninám, kvôli ich rozporu so zákonom o štátnej pomoci. V stanovisku EK z februára 2001 k daňovým prázdninám poskytnutým Slovenskou republikou spoločnosti US Steel sa uvádza, že “akákoľvek pomoc poskytnutá pre US Steel na tomto základe bude znamenať porušenie Európskej dohody” a “ak štátna pomoc pre US Steel nebude v súlade s uplatňovanými pravidlami Spoločenstva, bude tvoriť vážnu prekážku k predbežnému uzatvoreniu kapitoly 6 - Hospodárska súťaž.”
Obe MVO navrhujú také legislatívne zmeny, ktoré zabránia zneužívaniu štátnej pomoci. Upozorňujú EK a vládu SR, že nekontrolované subvencovanie veľkých firiem blokuje verejné zdroje na rozvojové projekty v znevýhodnených regiónoch, čo môže vyvolať spätný tlak na zvýšenie príspevkov z predvstupových a po vstupe SR do EÚ aj zo štrukturálnych fondov. Podľa MVO je možné, že ak bude EK tolerovať prax obchádzania smerníc EÚ o hospodárskej súťaži na Slovensku, zaplatí za svoju benevolenciu z prostriedkov daňových poplatníkov EÚ.
Súčasťou stanoviska Priateľov Zeme a Centra pre podporu miestneho aktivizmu sú prípadové štúdie odhaľujúce systémové defekty Úradu pre štátnu pomoc i problematické schválenia štátnej pomoci pre firmy VSŽ a.s. a VSŽ Oceľ a.s.
Bližšie informácie:
Ing. Roman Havlíček Centrum pre podporu miestneho aktivizmu/Priatelia Zeme Slovensko, tel/fax: 045 5331775, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., http://www.cepa.sk/ekon