Dňa 5. novembra sa konal už tretí ročník medzinárodnej konferencie “Genetické technológie – hrozba alebo nádej?”. Konferenciu organizovali mimovládne organizácie Sírius, Priatelia Zeme-Slovensko, Greenpeace Slovensko a Gaia v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR (MŽP). Okrem odborníkov mimovládnych organizácií sa jej zúčastnili aj experti MŽP, rezortných ústavov, univerzít a zástupcovia tlače a verejnosti.
Nosnou témou konferencie bola pripravovaná slovenská legislatíva upravujúca nakladanie s geneticky modifikovanými organizmami (GMO) a jej porovnanie s legislatívou platnou v krajinách EÚ a v Českej republike. Účastníci konferencie sa rozhodli vyzvať poslancov Národnej rady SR, aby pri prijímaní pripravovaného zákona o genetických technológiách a GMO:
- nepripustili uvoľňovanie GMO s génmi rezistencie na antibiotiká do prostredia;
- zabezpečili plnohodnotnú účasť verejnosti pri rozhodovaní o povolení narábania s GMO;
- zabezpečili jasné označovanie potravín obsahujúcich GMO;
- zabezpečili, aby sa do textu zákona vrátil pôvodný návrh MŽP o zriadení Komisie pre biologickú bezpečnosť a zabezpečili jej primeranú autoritu.
Účastníci konferencie vyjadrili jednoznačnú podporu požiadavke zakotviť princíp predbežnej opatrnosti do uvedeného zákona. Podľa tohto princípu, ak neexistujú dostatočné dôkazy o tom, že daný geneticky modifikovaný organizmus nepredstavuje riziko pre životné prostredie alebo zdravie ľudí, nie je možné narábanie s takýmto organizmom povoliť.