24.11.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Vyhlásenie mimovládnych organizácií z krajín V4

Dolu podpísané  partnerské mimovládne organizácie z Poľska, Slovenska, Maďarska a Českej republiky, podporované Medzinárodným Vyšehradským fondom, a ďalšie mimovládne organizácie, ktoré sa zúčastnili stretnutia 7.- 9. marca 2007 v Bratislave, sa zhodli na nižšie uvedených odporúčaniach. Odporúčania sú určené vládam jednotlivých krajín, legislatívnym orgánom a vedúcim riadiacich a sprostredkovateľských organizácií, ktoré koordinujú podporu EÚ pre obdobie 2007-2013, ako aj  zástupcom zúčastnených krajín v Európskom parlamente:


1. Je potrebné naďalej zlepšovať – a v prípade potreby  vytvoriť – formalizované partnerské vzťahy medzi štátom a predstaviteľmi občianskej sféry.

2. Je potrebné presadiť a rozvíjať skutočné partnerstvo medzi štátom a MNO pri prijímaní rozhodnutí, aby boli rešpektované záujmy oboch strán v prospech zvyšovania zamestnanosti, rôznorodosti sociálnych služieb, politiky rovnosti príležitostí ako aj v prospech životného prostredia vyhovujúceho životu.

3. Je potrebné iniciovať vytvorenie národných aj rezortných dvojstranných (štát – MNO) foriem konzultácií na zosúladenie stanovísk a starať sa o to, aby ich činnosť bola pravidelná a plynulá.  Spoločne posúdia a vyhodnotia  dobré skúsenosti z praxe (best practice), aby ich popísali v príručkách a odporučili všetkým, ktorí ich môžu využiť.

4. Je potrebné pokračovať v začatých dvoj- a viacstranných konzultáciách MNO a vymieňaní skúseností medzi nimi. Pre systematický rozvoj nadnárodnej spolupráce MNO z krajín Vyšehradskej štvorky sú potrebné finančné zdroje. Štrukturálne fondy jednotlivých krajín, resp. priamo iniciatívy Spoločenstva by mali obsahovať podporu takejto spolupráce. Partneri projektu sa budú snažiť aj o zapojenie zdrojov ILO.

5. Je potrebné zabezpečiť pomocou nových zdrojov budovanie inštitucionálnych kapacít občianskej kontroly, ktorá bude založená na vzájomnej výmene skúseností aspoň vo vyššie uvedených oblastiach.

6. Prítomní účastníci stretnutia budú v budúcnosti pozorne sledovať uplatňovanie princípu partnerstva vo svojich krajinách a v prípade potreby sformulujú spoločné vyhlásenie, stanovisko, či petíciu na podporu a v záujme toho, aby sa uskutočnili ciele, uvedené v odporúčaniach.

V Bratislave, 9. marca 2007

SOCIA – nadácia na podporu sociálnych zmien, Slovensko
Nonprofit Humán Szolgáltatók Országos Szovetsége, Maďarsko
Wspolnota robocza zwiazkow organizacji socjalnych, Poľsko
SKOK – Spolek odborové konference nestátních neziskových organizací púsobících v sociální a zdravotné oblasti, ČR

 

Na stretnutí boli prijaté aj Návrhy na zvýšenie akcieschopnosti a úspešnosti MNO v procese programovania, implementácie a monitorovania štrukturálnych fondov EÚ.

Bližšie a aktuálne informácie o fondoch EÚ nájdete na informačnom portáli Priateľov Zeme-CEPA www.eufondy.org.

 

Search