24.11.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Z Podpoľania na Moravu za biomasou

Účastníci z Mikroregiónu Podpoľanie vycestovali minulý týždeň do Čiech pozrieť sa, ako fungujú úspešné projekty využívajúce biomasu ako zdroj energie. Exkurziu zorganizovali Priatelia Zeme-CEPA.


Desať starostov, šesť podnikateľov a dvadsať záujemcov o využívanie obnoviteľných zdrojov energie vycestovalo minulý týždeň z Detvy do susednej Českej republiky. Účastníci z Mikroregiónu Podpoľanie sa tam išli pozrieť, ako fungujú úspešné projekty využívajúce biomasu ako zdroj energie. Cieľom exkurzie, ktorú organizovalo združenie Priatelia Zeme-CEPA,  bola prehliadka bioplynovej stanice prevádzkovanej poľnohospodárskym družstvom vo Veľkých Albrechticiach, návšteva kotolní na spaľovanie odpadového dreva vo Valašskej Bystřici a v obci  Hostětín. V obci Hostetín v centre Veronica potom pokračovali prezentácie projektov a diskusia o úspešne realizovaných zámeroch v Českej republike využívajúcich biomasu. Záujemcovia sa oboznámili s využívaním biomasy a slnka v podhorskej obci Salaš a s pestovaním energetických rastlín v poľnohospodárskom družstve vo Fryštáku.


Česká republika nebola vybraná náhodou. Podnikatelia tu majú pri využívaní fondov Európskej únie podobné podmienky ako Slováci, veľkým rozdielom je však legislatívne prostredie. V Čechách im totiž štát garantuje výkupnú cenu za predaný kilowatt elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov až 15 rokov, pričom u nás je to iba jeden rok. Pri investíciách potrebných na vybudovanie napríklad bioplynovej stanice, ktoré sa pohybujú v desiatkach miliónov, je to nedostatočné.

V obci Valašská Bystřica sa odpadovým drevom z miestnej fabriky vykuruje polovica budov. Celková investícia do projektu bola 40 miliónov českých korún, pričom 80% zaplatil Štátny fond životného prostredia. Ročne zaplatí obyvateľ za teplo približne 20 tisíc korún a vedenie obce počíta, že záujem bude narastať.

V kotolni v Hostětíne, ktorá vykuruje celú obec, využívajú na kúrenie energetickú plodinu štiav, ďalej repkovú, hrachovú, slnečnicovú a sojovú slamu. Záujemcovia si vypočuli zaujímavú prednášku o pestovaní týchto plodín na poľnohospodárskom družstve Fryšták, kde s nimi majú už desaťročné skúsenosti.

Starosta dediny Salaš prezentoval ojedinelý projekt využívania biomasy a slnka vo svojej podhorskej obci. Na vykurovanie rodinných domov tu slúži miestne drevo a využívajú sa aj  solárne kolektory pre ohrev teplej úžitkovej vody. Výsledkom projektu, ktorý financuje Európsky fond regionálneho rozvoja, je aj vytvorenie jedného pracovného miesta. Pracovník organizuje ťažbu, stará sa o evidenciu, faktúry atď. Zaujímavosťou je, že pre jednotlivé rozptýlené domácnosti sa nakúpili a inštalovali kotle, ktoré drevo spaľujú.

Projekt v obci Salaš je ukážkovým príkladom, ako sa dajú využívať lokálne zdroje paliva. Nie je nutné spoliehať sa na veľké teplárne, ktoré podobným obciam lokálne zdroje iba odčerpávajú. „Tento projekt sme vymysleli preto, aby sme zastavili nezmyselné transporty, keď sa palivové drevo z obce vyvážalo a následne dovážalo naspäť,“ povedal starosta obce Salaš Zdeněk Píštěk.

Účastníci exkurzie plánujú v blízkej budúcnosti využiť získané poznatky v praxi, ale obávajú sa prípravy žiadosti o nenávratný finančný príspevok zo štrukturálnych  fondov Európskej únie. Väčšina z nich by sa preto o peniaze chcela uchádzať formou jednej spoločnej žiadosti, ktorá by „zastrešovala“ projekty využitia biomasy v jednotlivých obciach Mikroregiónu Podpoľanie.

Michal Zibrin, koordinátor energetického programu Priateľov Zeme–CEPA


Exkurzia bola spolufinancovaná z projektu siete AGREE-NET.

Search