24.11.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Svetová banka zlyháva aj podľa vlastného hodnotenia

Napriek intenzívnym kampaniam sa Svetovej banke nedarí odstraňovať chudobu v najpostihnutejších krajinách sveta.


Konštatuje to správa Nezávislej hodnotiacej skupiny, ktorú kontrolou výsledkov svojich programov poverila samotná banka. Desiatky miliónov väčšinou vidieckeho obyvateľstva tak naďalej ostávajú v zúfalej situácii. Z 25 krajín, ktorých situáciu skupina skúmala od 90-tich rokov minulého storočia až po rok 2005, sa podarilo zmenšiť chudobu iba v 11-tich  z nich. V zvyšných  štátoch, na ktoré sa pozornosť banky sústredila, ostala situácia buď nezmenená, alebo sa ešte zhoršila.

Trvalé zvyšovanie príjmov na osobu, ktoré je základnou podmienkou odstránenia chudoby, sa v mnohých krajinách proste nepodarilo dosiahnuť. Najmenej efektívne boli pritom programy zamerané na rurálne komunity. Zhruba polovica z nich v rokoch 2001 až 2005 neviedla k uspokojivým výsledkom. Počas tohto obdobia predstavovali úvery banky na tieto prgramy takmer desať miliárd dolárov, čo je približne jedna desatina ich celkových pôžičiek.

Banka sa bráni, že všetky krajiny zažili ekonomický rast, ktorý je predpokladom odstraňovania chudoby a situácia sa zlepšuje všade okrem Afriky. Štúdia naproti tomu uvádza, že za posledných 10 rokov vzrástol príjem na osobu iba v jednej z piatich krajín, ktoré si od banky zobrali pôžičku. Okrem toho uvádza, že nie je dôležitý iba samotný ekonomický rast, ale aj to, ako sa zisky rozdeľujú. V Číne, Rumunsku, na Srí Lanke, či v mnohých krajinách Latinskej Ameriky síce ekonomika rástla, ale príjmy sa koncentrovali v rukách bohatých elít a chudobné domácnosti ostali na okraji. Gruzínsku banka požičala na podporu ropného priemyslu. Ten však vytvoril iba málo pracovných príležitostí a na odstránenie chudoby nemal prakticky žiadny vplyv. Brazília naopak zaznamenala pomalší rast, ale významne pokročila v boji proti chudobe, pretože tam bolo bohatstvo rozdelené rovnomernejšie.

Podľa riaditeľa Nezávislej hodnotiacej skupiny Vinoda Thomasa sa ukazuje, že je dôležité venovať sa obidvom ukazovateľom: ekonomickému rastu aj rozdeleniu ziskov. Nie je možné zamerať sa iba na rast s tým, že na redistribúciu príjmov bude čas neskôr.


viac info na: http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2006/12/07/AR2006120700427.html?nav=emailpage

 

Search