24.11.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

November 2005: Vodárenské služby - vec verejná

Verejnoprospešné služby zásobovania pitnou vodou a odkanalizovania odpadových vôd sú veľmi príťažlivé pre súkromné spoločnosti, ktoré sa usilujú o ich privatizáciu. Praktické skúsenosti s privatizáciou vodárenských služieb dokazujú, že pri nedostatočnej regulácii, bez jasne definovaných verejných záujmov a bez účinnej verejnej kontroly má privatizácia negatívne dopady na spotrebiteľov, životné prostredie aj na samosprávu.


tema_voda.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Na Slovensku sú vodárenské služby s jednou výnimkou zabezpečované doposiaľ obecnými spoločnosťami. V roku 2003 Priatelia Zeme–CEPA publikovali sériu článkov pod názvom Transformácia vodární a kanalizácií – prínosy a riziká, zameraných na odhalenie rizík, ktoré priniesla zmena štátnych podnikov vodární a kanalizácií na akciové spoločnosti kontrolované samosprávami. Zároveň sme poukázali na možné alternatívy k privatizácii (pozri články a dokumenty v sekcii Privatizácia verejných služieb).

Jediný prípad privatizácie vodární v Trenčíne je pre všetky mestá a obce skôr odstrašujúcim príkladom. Publikácia Verejné dotácie – súkromný zisk: prípad privatizácie Trenčianskych vodární, ktorú vydali Priatelia Zeme-CEPA už v roku 2004, opisuje k čomu v Trenčíne došlo a ako samospráva a spotrebitelia na privatizáciu doplatili. Od roku 2002 sa Priatelia Zeme-CEPA usilovali o sprístupnenie prevádzkovej zmluvy medzi Trenčianskymi vodárňami a kanalizáciami (TVK), ktorých akcionármi sú obce Trenčianskeho regiónu a Trenčianskou vodohospodárskou spoločnosťou (TVS) kontrolovanou francúzskou nadnárodnou korporáciou Suez-Lyonnaise des Eaux. Táto zmluva na dvadsať rokov určuje vzťahy medzi vlastníkom infraštruktúry – TVK a nájomcom a prevádzkovateľom – TVS. Po odmietavých postojoch Mesta Trenčín, TVK, TVS a aj Ministerstva životného prostredia, ktoré malo prístup k zmluve, sme sa súdnou cestou dostali k častiam zmluvy, ktoré malo MŽP k dispozícii. Ale až rozhodnutie Krajského súdu v Trenčíne z 12.10.2005 prinútilo primátora mesta, aby prisľúbil zverejnenie zmluvy. V prípade, že tak urobí, bude to posun vo verejnej kontrole vodárenských služieb na Slovensku.

Vo svete je prístup verejnosti a spotrebiteľov k rozhodovaniu o vodárenských službách horúcou témou. Negatívne dopady privatizácie vo všetkých kútoch sveta sú dostatočným varovaním a zároveň nútia sa zamýšľať nad alternatívami privatizácie a takými modelmi verejnej správy vodární a kanalizácií, ktoré by umožnili efektívnu účasť obyvateľov na plánovaní a rozhodovaní. O participatívnych modeloch verejnej správy vodární hovorí kniha Reclaiming Public Water: Achievements, Struggles and Visions from Around the World, ktorú vydala organizácia Transnational Institute v Amsterdame.

Priatelia Zeme-CEPA sú pripravení poskytnúť podporu občanom, ktorí by sa chceli angažovať pri verejnej kontrole vodárenských spoločností. V prípade, že s nami chcete v tejto oblasti spolupracovať, kontaktujte koordinátora programu Občan versus korporácie Romana Havlíčka, email: havlicek[zavináč]changenet.sk.

Ďalšie informácie nájdete v časti Privatizácia verejných služieb.

 

Search