13.05.2025

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Brožúrka zo seminára 'Ako sprístupniť štrukturálne fondy marginalizovaným regiónom a skupinám'

Vo Walese sa už niekoľko rokov z verejných fondov financujú zaujímavé projekty, ktorých cieľom je otvárať vidieckym oblastiam, ekonomicky zaostávajúcim regiónom a marginalizovaným skupinám prístup k štrukturálnym fondom EÚ. Pri príprave aj implementácii týchto projektov tam zohrávajú dôležitú úlohu regióny, samosprávy a mimovládne organizácie.


Predkladanie projektov, ktorými sa žiadatelia uchádzajú o podporu zo štrukturálnych fondov, sa vo Walese nestalo vecou ostrej súťaže každého s každým, ani vecou konexií a kalkulácií, ale normálnym otvoreným procesom, ktorý sleduje vopred definovaný verejný záujem. Menší žiadatelia a obce vo Walese nie sú rukojemníkmi súkromných konzultačných firiem často pochybnej kvality a s prehnanými finančnými požiadavkami, ale majú k dispozícii všetkým známu a jasne štruktúrovanú sieť kvalitných bezplatných služieb, ktorých úlohou je správne navigovať žiadateľov o podporu od raných fáz prípravy projektov, cez ich realizáciu až po monitorovanie a vyhodnotenie projektov. Vo Walese sa preto neplytvá peniazmi na prípravu tisícov projektov, ktoré sú potom z formálnych či iných – viac či menej opodstatnených – dôvodov zamietané. Nie je tam ani zvykom meniť pravidlá počas hry ani domáhať sa zverejňovania výsledkov hodnotení úspešných či neúspešných projektov. Ak pravidlá EÚ vyžadujú náročné administratívne postupy, ktoré znemožňujú účasť malým žiadateľom, verejná správa vo Walese našla spôsoby, ako ich od nadbytočnej byrokracie oslobodiť – berie náročnú administratívu na seba, otvára drobným žiadateľom, malým obciam a znevýhodneným skupinám nepriame cesty k štrukturálnym fondom a umožňuje sa im plne sústrediť na kvalitnú realizáciu ich projektov.

Prístup, akým sa pristupuje k fondom EÚ vo Walese, sa značne líši od prístupu, ktorý sa etabloval na Slovensku. Tento prístup sa vyplatil.

Priatelia Zeme – CEPA preto v októbri 2005 pozvali zástupcov regionálnej samosprávy a strešnej servisnej inštitúcie pre neziskový sektor z Walesu, aby prezentovali konkrétne ukážky projektov z ich krajiny, ktoré by mohli poskytnúť inšpirujúce podnety pre využívanie štrukturálnych fondov na Slovensku a najmä pre ich programovanie na nadchádzajúce programovacie obdobie 2007 – 2013.

V spolupráci s úradmi Banskobystrického a Košického samosprávneho kraja a Nadáciou Friedricha Eberta zorganizovali dva semináre o tom, ako prístupňovať eurofondy tým, pre ktorých sú primárne určené – zaostávajúcim regiónom a marginalizovaným sociálnym skupinám.

Prvý seminár sa uskutočnil 10. októbra 2005 v Banskej Bystrici, druhý 11. októbra 2005 v Košiciach. Seminára sa zúčastnili zástupcovia štátnej správy, regionálnych a obecných samospráv, rozvojových agentúr a mimovládnych organizácií. Lektormi boli manažérka prípravy projektov v Carmarthenshire County Council Elid Morris a finančný poradca Wales Council for Voluntary Action Darren Hollick.

Zhrnutie prezentácií lektorov a diskusií, ktoré odzneli na seminároch, doplnené o informácie z dokumentov, ktoré Priateľom Zeme – CEPA poskytli lektori, si môžete stiahnuť zo sekcie "publikácie" (adresa: http://www.priateliazeme.sk/cepa/pdf/europsky_socialny_model.pdf).

 

Search