24.11.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Pozičný dokument Priateľov Zeme a CEPA k rozvoju Slovenského vidieka

Priatelia Zeme-CEPA sú znepokojení dlhodobým zanedbávaním vidieka v rámci hospodárskej politiky vlády. Sústreďovaním verejných fondov na koncentrované a centralizované priemyselné aktivity vedie k neustálemu poklesu kvality sociálneho kapitálu na vidieku, ktorý je popri finančných zdrojoch a technických kapacitách dôležitým predpokladom trvaloudržateľného rozvoja vidieka. Tento trend je sprevádzaný vysokou mierou nezamestnanosti, znižovaním kvality pracovných príležitostí a úpadkom sociálnej, dopravnej, zdravotníckej, školskej a environmentálnej infraštruktúry vo väčšine vidieckych oblastí. To vedie k postupnému prehlbovaniu regionálnych rozdielov. Zároveň sa zvyšuje miera závislosti vidieckych regiónov na dovoze surovín, energetických zdrojov, produktov, služieb i financií.


Priatelia Zeme-CEPA podporujú také opatrenia, ktoré majú potenciál posilňovať stabilitu a ekonomickú nezávislosť vidieka v súlade s princípmi trvaloudržateľného rozvoja. Za základné princípy trvaloudržateľného rozvoja vidieka považujeme:

1. Princíp funkčnosti: Podmienkou funkčnosti vidieka je kvalitný sociálny kapitál, rozumná miera hospodárskej sebestačnosti vrátane služieb a primeraná úroveň sociálnej a technickej infraštruktúry. Vidiecke regióny by mali na tento účel hľadať potrebné finančné zdroje a personálne a technické kapacity. Miestne a regionálne programy sociálneho a hospodárskeho rozvoja by mali byť výsledkom otvoreného a decentralizovaného procesu. Vonkajšie prostredie (vymedzené najmä vládnou hospodárskou a regionálnou politikou), by malo k takémuto prístupu aktívne stimulovať.

2. Princíp stability: Hospodárske aktivity na vidieku by mali dôsledne zohľadňovať lokálne prírodné podmienky, spoločenské prostredie a tradície. Namiesto toho, aby v záujme rastu hrubého domáceho produktu nenávratne čerpali miestny rozvojový potenciál (napr. prírodný), hospodárska činnosť by mala tento potenciál dlhodobo zveľaďovať. Programy tvorby nových pracovných príležitosti by mali byť v primeranej miere decentralizované a prispôsobené miestnym podmienkam a potrebám, napr. v oblastiach poľnohospodárstva, lesného hospodárstva, turistiky, služieb, remeselnej výroby a pod.

3. Princíp lokalizácie: Rozvoj vidieka by mal vychádzať z efektívneho využívania miestneho surovinového, energetického a sociálneho potenciálu, a to predovšetkým v prospech uspokojovania miestnych potrieb. Rozvojové aktivity by mali posilňovať lokalizáciu výrobno-spotrebných cyklov a tým posilňovať mieru sebestačnosti a znižovať závislosť na nestabilnej externej ekonomike.

 

Search