24.11.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Spoločná poľnohospodárska politika – Common Agriculture policy (CAP), prístupové krajiny EÚ a Priatelia Zeme Európy – Friends of the Europe (FoEE)



1.1 Akčný plán FoEE v prístupových krajinách EÚ

Prečo?

Po 12 rokoch vnútornej transformácie stoja krajiny strednej a východnej Európy (CEE) na prahu vstupu do Európskej únie. Integrácia do EÚ prinesie mnoho zmien a občianske organizácie v krajinách CEE, ako napríklad Priatelia Zeme sa musia pripraviť na ovplyvňovanie týchto zmien.

Poľnohospodárstvo ako základný sektorový pilier trvaloudržateľného rozvoja v prístupových krajinách

Poľnohospodárstvo je stále dominantou v strednej v východnej časti Európy. Vo veľkej miere ju charakterizujú málo poškodené “polo-prírodné” územia a prírode blízka poľnohospodárska prax. Tieto územia žijú prevažne tradičným, málo intenzívnym obhospodarovaním pôdy.

Veľa ohrozených druhov živočíchov a rastlín ako aj vzácnych biotopov je viazaných na poľnohospodárske systémy v krajinách CEE. Spoločenstvá závislé na sústavnom obhospodarovaní územia (napr. spásanie…) výrazne zvyšujú druhovú rôznorodosť a tým celkovú hodnotu väčšiny prístupových krajín.

Táto druhová rôznorodosť ako aj prírodná pôvodnosť mnohých území krajín CEE by mohla byť veľkým prínosom v EÚ. Môže byť však rovnako aj zničená - veľmi rýchlo v prípade prevzatia a nezmeneného uplatňovania Poľnohospodárskej politiky a praxe EÚ.

Trvaloudržateľné využívanie prírodných zdrojov je podmienkou pre úspešný dlhodobý rozvoj prístupových krajín. “Agro-environmentálne” programy ako aj ekologické poľnohospodárstvo dávajú možnosť rozvíjať trvaloudržateľné poľnohospodárstvo. Tento sektor zamestnáva v CEE stále výrazný podiel pracovných síl, v Poľsku je to napr. až 25%.

Poľnohospodárska politika prístupových krajín – stratená šanca?

Ktorým smerom sa vyberú krajiny CEE po integračnom procese do EÚ? Ako využijú fondy Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP)? Využijú svoje unikátne, prevažne nezničené podmienky na produkciu kvalitných produktov pri zachovaní ochrany prostredia? Alebo sa vyberú cestou súčastnej európskej 15tky, cestou intenzívneho poľnohospodárstva a tak sa dopustia rovnakých chýb?

Vychádzajúc z doterajších politických aktivít a dohovorov krajín CEE a  EÚ je zrejmé ich úsilie o uplatnenie o druhej cesty. Napríklad Poľsko sa veľmi usiluje dosiahnuť rovnaké podmienky súťaže poľských a EÚ farmárov ale súťaže v intenzívnej produkcii. Poľská vláda chce presunúť prostriedky z druhého piliera CAP – rozvoja vidieka do prvého piliera, čo sú priame dotácie. To by v praxi znamenalo stratu prostriedkov z dotácií na podporu trvaloudržateľného rozvoja vidieka oproti financovaniu malého počtu “intenzívnych” poľnohospodárov.

Spoločná poľnohospodárska politika, nekončiaca debata európskej 25ťky do 2006

Hoci otázka poľnohospodárstva prístupových krajín bola uzavretá summitom v Kodani, je jasné, že kvôli mnohým tlakom „z vonku“ bude debata na tému reformy Spp pokračovať ďalej. Napríklad WTO tlačí kvôli dotačnej politike EÚ na agro - komisára F. Fischlera a krajiny súhlasiace s návrhom reformy Spp (Švédsko, Holandsko, Anglicko, Dánsko…) na jej presadenie a zachovanie kapitol o zrušení proexportných dotácií poľnohospodárskych produktov EÚ, ktoré následne umelo deformujú ceny na svetovom trhu. Na summite v Berlíne r. 1999 sa dohodlo, že najväčšie zmeny  CAP budú implementované v r. 2006, preto najmä počnúc rokom 2004 budú mať CEE krajiny výnimočnú šancu priamo ovplyvniť ďalší vývoj spoločného európskeho poľnohospodárstva.

Je preto veľmi dôležité vplývať na všetky zainteresované strany prístupových krajín a zvyšovať ich povedomie v otázkach ochrany životného prostredia aby neskôr mohli byť prvky trvaloudržateľného poľnohospodárstva pevne zakotvené v spoločných dokumentoch EÚ.

Naviac je dôležité podstatne intenzívnejšie vplývať zo strany krajín CEE na štruktúry EÚ počas prístupového procesu a zmeniť doterajší jednosmerný charakter prístupového procesu (z hora na dol) na rovnocenný dialóg všetkých zainteresovaných strán, najmä širokej a odbornej verejnosti. V opačnom prípade je veľmi diskutabilné, či bude EÚ ochotná a vôbec schopná zohľadniť skutočné potreby prístupových krajín a ochrany životného prostredia.

Hlas pre širokú verejnosť z prístupových krajín

Vplyv a aktívny prístup verejnosti prístupových krajín k integrácii do EÚ je vo všeobecnosti veľmi slabý. Tento projekt má ambíciu posilniť povedomie a vplyv občianskeho sektoru mimovládnych organizácií pre ochranu ŽP a aktivizovať ich vplyv na politické proces a rozhodnutia v Bruseli.

1.2 Doterajšie skúsenosti FoEE

Program ”Integrácia, Poľnohospodárstvo & EÚ” bude úzko spätý s kampaňou FoEE “Trvaloudržateľné potraviny a poľnohospodárstvo v Európe”, ktorá beží v EÚ od roku 2002 (viac na www.choosefoodchoosefarming.org).

Na jej základe je k dispozícii veľké množstvo materiálov, členovia FoE – Global 2000 alebo NOAH (FoE Dánsko) majú dlhoročné skúsenosti s prácou na politickej úrovni, napr. pri presadzovaní ekologického poľnohospodárstva. FoE Holandsko a FoE Europy intenzívne lobovali v Bruseli vo veci reformy CAP počas roku 2002. Väčšina členov z krajín CEE má skúsenosti v lobovaní na národných úrovniach, niektoré z nich monitorujú plánovanie a používanie pred prístupových prostriedkov pre poľnohospodárstvo – program SAPARD.

Viac informácii o tejto kampani ako aj o činnosti FoEE nájdete na stránkach www.foeeurope.org.

1.3 Ciele programu Integrácia, Poľnohospodárstvo & EÚ

Tento program má za cieľ:

  • zabezpečiť, že CAP v EÚ bude prínosom pre životné prostredie a ľudí na vidieku (so zameraním sa na prístupové krajiny),
  • podnecovať verejnú diskusiu o potrebách reformy CAP v krajinách CEE ako aj celej EÚ,
  • vytvárať tlak na národné vlády prístupových krajín, aby použili CAP a ostatné fondy na presadzovanie trvaloudržateľného poľnohospodárstva (napr. agro-environmentálne opatrenia),
  • napomáhať výmene skúseností medzi MVO pracujúcimi v oblasti poľnohospodárstva ochrany životného prostredia v prístupových krajinách,
  • posilniť vplyv občianskych organizácií z prístupových krajín na proces rozhodovania v Bruseli.

Pre naplnenie týchto cieľov bude potrebné:

  1. Zorganizovať konferenciu pre všetky zainteresované skupiny  prístupových krajín v Poľsku 8 a 9 Novembra 2003 s ambíciou účasti mimovládnych organizácií a politikov.
  2. Zorganizovať tréningové stretnutie pre členov mimovládnych organizácií prístupových krajín v Poľsku 7.Novembra 2003 so zameraním na CAP v EÚ, vytvorenie akčnej siete, národné kampane a politický lobbing.
  3. Vytvoriť a rozdistribuovať informačné materiály ako aj záverečnú publikáciu o problematike CAP s výstupmi z konferencie v Krakove. Táto publikácia vytlačená v angličtine i v národných jazykoch zúčastnených prístupových krajín bude rozoslaná pre všetky zainteresované subjekty a médiá v jednotlivých krajinách.

1.4 Hlavné aktivity v rámci programu

1. Konferencia “Agriculture and Accession” v Krakove, Poľsko 8. a 9. Novembra 2003 oficiálne zastrešená poľskou vládou – ministerstvom poľnohospodárska Poľska

Ciele konferencie:

  1. Podnietiť diskusiu a informovanosť o Spoločnej poľnohospodárskej politike (CAP), jej reforme, jej ekologické a finančné nástroje.
  2. Ovplyvniť národné politiky v prístupových krajinách s ohľadom na kvalitu potravín, poľnohospodárstvo a CAP.
  3. Podporiť oživenie vidieka pri súčasnom presadzovaní ekologického poľnohospodárstva.
  4. Ovplyvniť európsku politiku CAP v procese integrácie krajín CEE.
  5. Vytvorenie kapacít a rozvinutie spolupráce medzi “eko” MVO zo súčastných a budúcich krajín EÚ.
  6. Posilniť proces “ekologizácie” v prístupových krajinách v záujme dosiahnutia náležitej dôležitosti v procese rozširovania EÚ pre trvaloudržateľný rozvoj celej Európy.

Cieľové skupiny konferencie a celej kampane:

  • Mimovládne organizácie (Zástupcovia zo všetkých prístupových krajín ako aj odborníci z MVO z EÚ);
  • politici, predovšetkým z prístupových krajín;
  • poľnohospodári, predovšetkým z prístupových krajín;
  • odborníci na rozvoj vidieka a ekologické poľnohospodárstvo;
  • média v prístupových krajinách.

Informačnú stránku Krakovskej konferencie je možné nájsť na serveri FoEE (Priatelia Zeme Európy) http://www.foeeurope.org/events/krakow/home.htm.

Deklarácia

Text Deklarácie FoEE k Poľnohospodárstvu & Integrácii je rovnako prístupný na spomínaných stránkach. Počas Septembra r.2003 bola organizovaná on-line debata na stránke Deklarácie, ktorej cieľom bolo pripomienkovanie jej záverečného znenia. V Októbri budú môcť všetky zainteresované subjekty oficiálne podporiť Deklaráciu, ktorá bola slávnostne zverejnená na Konferencii v Krakove. Deklarácia bude tiež súčasťou národných publikácii vydaných po konferencii začiatkom roka 2004.

Jej aktualizované znenie v angličtine na domovskej stránke http://www.foeeurope.org/events/krakow/declaration.htm.

Publikácie programu

Súčasťou  programu „Integrácia, Poľnohospodárstvo & EÚ“ bude vytvorenie a rozoslanie publikácie v slovenskom jazyku rozsahu približne 15-20 strán. Publikácia bude vychádzať z anglického originálu Agriculture and Accession komplexne hodnotiaceho situáciu a vývoj poľnohospodárstva v EÚ vydaného v Máji r. 2004. Slovenská verzia bude prispôsobená našim špecifikám a potrebám, doplnená o príklady z domáceho prostredia, vydaná a rozoslaná cieľovým skupinám koncom začiatkom júna r 2004.

V závislosti od potrieb a možností je pripravené aj vydanie letáku pre zainteresovanú verejnosť na tému poľnohospodárstva a integrácie Slovenskej republiky do EÚ.

2. Integrácia, Poľnohospodárstvo & EÚ: vytváranie kapacít a konferencia v Krakove
(Accession, Agriculture & the EÚ: Capacity building & Conference)

Organizátori

Friends of the Earth Europe (Priatelia Zeme Európy), www.foeeurope.org v spolupráci s:
Polski Klub Ekologiczny (FoE Poland, http://www.pkegliwice.pl), Hnuti Duha (FoE Czech Republic), Magyar Természetvedok Szövetsége (FoE Hungary), VAK (FoE Latvia), Priatelia Zeme – Slovensko (FoE Slovakia, www.cepa.sk), Eesti Roheline Liikumine (FoE Estonia) and Global 2000 (FoE Austria).

Kontakty

Európa: Friends of the Earth Europe (FoEE) Joanna Dober, Martin Konečný  and Martin Rocholl. Tel.: +32-2-542-01 80, fax: +32-2-537-5596, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Slovensko: Centrum pre podporu miestneho aktivizmu (CEPA - člen FoE Slovakia) Daniel Lešinský. Tel./fax: 048/419 33 24, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

 

Search