24.11.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

POLITICKÁ DEKLARÁCIA PRIATEĽOV ZEME


Medzinárodná organizácia Priatelia Zeme, najväčšia svetová sieť environmentálnych organizácií s vyše miliónovou členskou základňou v sedemdesiatich krajinách sveta na piatich kontinentoch, sa pred Summitom Zeme obrátila na hlavy a vlády štátov zúčastnených na Svetovom summite o udržateľnom rozvoji s deklaráciou, ktorou ich vyzvali, aby prijali nasledovné princípy:

1. Environmentálne a sociálne problémy na celom svete sa od posledného summitu v Rio de Janeiro pred desiatimi rokmi zhoršili. Dominujúci svetový neoliberálny ekonomický systém nie je udržateľný. Ak sa má zachovať Zem pre budúce generácie, je nevyhnutné konať okamžite.

2. Princípy prijaté na Summite v Rio de Janeiro treba znovu potvrdiť a vlády musia prijať akčné plány potrebné na to, aby sa čo najskôr uviedli do platnosti. Princíp predbežnej opatrnosti sa musí stať východiským a kľúčovým pricípom rozhodovania o rozvoji a životnom prostredí.

3. Spravodlivosť pre všetkých je predpokladom udržateľného rozvoja. Ženy na celom svete musia mať rovnaký prístup k materiálnym a duchovným zdrojom a možnostiam, ktoré život poskytuje, ako majú muži. Je potrebné rešpektovať základné práva všetkých národov a komunít, medzi ktoré patrí právo na bezpečný a dôstojný život, právo na život v čistom a zdravom prostredí a právo národov a komunít celého sveta rozhodovať o vlastnej pôde, krajine a zdrojoch, od ktorých sú závislé. Nemožno dlhšie tolerovať stav, v ktorom milióny ľudí žijú v beznádeji. Takýto svet nemá šancu na život v mieri.

4. Práva budúcich generácií sú rovnako dôležité ako práva dnešnej generácie. Je našou absolútnou povinnosťou odovzdať svet našim deťom v lepšom stave, než v akom je v súčasnosti.

5. Všetky štáty musia prijať zodpovednosť za spoločnú Zem. Ich zodpovednosť za budúce opatrenia však bude rôzna, v závislosti od ich ekonomickej a politickej moci a rozsahu škôd, ktoré v súčasnosti na planéte páchajú.

6. Demokracia je základom udržateľnej budúcnosti. Vlády musia zabezpečiť, aby sa vplyvné korporácie a medzinárodné inštitúcie zodpovedali za svoje aktivity ľuďom a komunitám, ktorých budúcnosť ovplyvňujú. Je potrebné vytvoriť medzinárodný záväzný rámec zabezpečujúci zodpovednosť korporácií, včítane plnej právnej zodpovednosti a transparentnosti.

7. Diverzita je drahocennou verejnou devízou. Do rúk súčasnej generácie ľudí bola vložená s dôverou, že bude zachovaná pre budúcnosť. To predpokladá ochranu svetového dedičstva rastlinných a živočíšnych druhov a ekosystémov, na ktorých závisia. Vyžaduje tiež úctu voči rôznorodým a bohatým kultúram na celom svete.

8. Biologická diverzita je výsledkom evolúcie trvajúcej miliardy rokov. Žiaden komečný podnik nemá právo na vlastníctvo prírodného bohatstva. Patenty a práva na intelektuálne vlastníctvo nie je možné povoliť.

9. Žijeme vo svete, v ktorom všetci závisíme jeden od druhého. Udržateľná budúcnosť nie je možná, pokiaľ bude pokračovať utrpenie ľudí žujúcich v chudobe a na okraji spoločnosti. Doterajšia politika Severu spôsobila Juhu ekologický dlh, ktorý je nevyhnutné uznať a splatiť.

10. Devastačné dlhy krajín Juhu voči bankám a vládam krajín Severu je treba zrušiť. Svetové finančné inštitúcie ovládané korporáciami a vládami Severu musia skončiť s pokusmi nútiť štáty Juhu prijať politiku založenú na deštruktívnej a nehumánnej ideológii nekontrolovaného obchodu a trhu. Proexportne orientované ekonomiky vytvorené v krajinách Juhu na úkor environmentálnych noriem úplne zlyhali. Svetová banka, Medzinárodný menový fond a iné medzinárodné finančné inštitúcie musia prijať investičné kritériá a ekonomickú politiku, ktorá sa bude dôsledne držať princípov a zásad prijatých v Rio de Janeiro.

11. Potreby globálneho životného prostredia sa nesmú podriadiť svetovým obchodným pravidlám: globálne environmentálne dohody musia mať prednosť pred pravidlami Svetovej obchodnej organizácie.

12. Klimatické zmeny sa stali jednou z najvážnejších globálnych hrozieb. Treba ihneď prijať opatrenia na prechod k obnoviteľným zdrojom energie. Nevyhnutným predpokladom k tomu je, aby všetky vlády prijali záväzok, že do roku 2010 náhradia 10% svojich primárnych energetických zdrojov primeranými obnoviteľnými zdrojmi. Treba zrušiť dotácie do fosílnych palív, nukleárnej energie a iných škodlivých zdrojov energie a vyhlásiť moratórium na odkrývanie a ťažbu nových zdrojov ropy, plynu a uhlia.

13. Poľnohospodárska politika musí smerovať k zabezpečeniu dostatočného množstva zdravých potravín pre miestnu spotrebu a potravinovej sebestačnosti. Zároveň je potrebné chrániť diverzitu a miestne zdroje. Veľké a nehospodárne dotácie na produkciu v USA a v Európskej únii je potrebné zrušiť. Ľuďom a spoločnosti nie je možné vnucovať geneticky modifikované potraviny, ani ich vyvážať do krajín Juhu pod zámienkou potravinovej pomoci. Treba prijať moratórium na uvoľňovanie geneticky modifikovaných organizmov do životného prostredia.

14. Zásadnou podmienkou pre slušný a primeraný životný štandard je prístup k čistej pitnej vode, ktorý sa musí stať garantovaným právom pre všetkých ľudí sveta. Voda je verejným bohatstvom. Privatizácia vodných zdrojov je neprípustná. Tieto princípy sú chartou udržateľnej budúcnosti. Ponúkajú šancu na svet, v ktorom celé ľudstvo bude mať šancu na slušný a plnohodnotný život. Sú kritériom, podľa ktorého by sa mali hodnotiť výsledky Svetového summitu. Zaväzujeme sa, že ich budeme v budúcnosti presadzovať a veríme a očakávame, že sa dožijeme ich presadenia.

 

Search