04.05.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

EIB podporuje firmy pôsobiace v daňových rajoch

Najväčšie rozvojové projekty v chudobných krajinách tzv. globálneho Juhu sú financované Európskou investičnou bankou (EIB) a realizujú ich spoločnosti registrované v daňových rajoch a mimoeurópskych finančných centrách.

 

Táto prax oberá rozvojové krajiny o desiatky miliónov na daniach, podporuje korupciu, únik kapitálu, oslabuje transparentnosť a znemožňuje kontrolu.

Týmto odhalením koalícia organizácií Counter Balance [1] spustila ešte v máji 2009 informačnú kampaň zameranú na problém využívania a zneužívania daňových rajov. Cez animované filmy, ktoré konfrontujú politiku EIB proti daňovým únikom a mimoeurópskemu finančnému priemyslu chce osloviť 4 krajiny (Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia a Taliansko), ktoré majú rozhodujúci vplyv na rozhodovanie v tejto najväčšej medzinárodnej finančnej inštitúcii na svete. Každá z týchto štyroch krajín má v rukách 16 percent hlasovacích práv v EIB.

Sponzori najväčších a najspornejších ťažobných, energetických a vodohospodárskych projektov financovaných EIB operujú cez svojich prostredníkov registrovaných v daňových rajoch. Daňové raje sa v čase finančnej krízy “preslávili“ sporným vytváraním cenných papierov a finančným únikom asi 1000 miliárd amerických dolárov, určených pre rozvojové krajiny. Koalícia Counter Balance spoločne s EURODAD [2] a TJN [3] už začiatkom marca 2009 požiadali prezidenta EIB Maystadta, aby objasnil a zverejnil informácie o procese a výsledkoch kontrolných opatrení (napr. hĺbkovej previerke identity žiadateľov o úver). Organizácie žiadali zverejniť tieto informácie pred  poskytnutím pôžičiek na niektoré konkrétne projekty spolufinancované EIB klientom s nepopierateľným prepojením na daňové raje. EIB sa v odpovedi na list obhajuje vlastnými vnútornými smernicami o utajovaní informácií, s odkazom na „právo individuálnej ochrany súkromia a integrity“ klientov, ktoré má byť údajne v súlade s európskym právom o ochrane osobných údajov.

Desislava Stojanová, koordinátorka koalície Counter Balance, k tomu poznamenala: „Toto tajnostkárstvo znemožňuje občianskej spoločnosti prístup ku kľúčovým informáciám o tom, čo sa v jej mene deje pod hlavičkou rozvoja.“

Postoj EIB je v priamom rozpore so všeobecne rozšíreným názorom európskych aj amerických politikov o nutnosti konkrétnych krokov v boji s daňovými únikmi. Koalícia Counter Balance navrhla, aby sa EIB na svojej júnovej výročnej schôdzi v Luxemburgu zaviazala Rade ministrov (ECOFIN), že nebude priamo ani nepriamo podporovať žiadnych spoločných investorov, banky alebo iných sprostredkovateľov registrovaných v tzv. offshore centrách (teda mimo územia vlastného podnikania spoločností).

„Šéf Medzinárodného menového fondu D.S. Kahn, nemecká kancelárka A. Merkelová, francúzsky prezident N. Sarkozy a anglický premiér G. Brown spolu vyzvali k ostrejšiemu zásahu proti daňovým rajom. EIB však aj napriek tomu naďalej podporuje ich využívanie. Nadnárodným megakorporáciám poskytuje peniaze daňových poplatníkov a  cez nekontrolovateľné banky sa hanebne vzdáva vlastnej zodpovednosti“ dodáva Desislava Stojanová.

 

_________________

1. Counter Balance je nová európska koalícia rozvojových a environmentálnych mimovládnych organizácií, ktorá konfrontuje politiku Európskej investičnej banky. Zapojené skupiny majú rozsiahle skúsenosti s problematikou rozvojového financovania a medzinárodných finančných inštitúcií, ako aj s vedením kampaní zameraných na prevenciu negatívnych vplyvov veľkých infraštruktúrnych projektov.

2. EURODAD je európska výskumná a poradná sieť 55 rozvojových mimovládnych organizácií zameraná na problémy zadĺženosti, financií a znižovania chudoby.

3. TJN (Tax Justice Network) je nezávislá organizácia založená britským parlamentom v roku 2003. Venuje sa výskumu, analýze a poradenstvu v daňovej problematike a podporuje daňovú reformu na svetovej aj národnej úrovni.

 

Viac informácií získate na stránke www.counterbalance-eib.org. Obrázok prevzatý zo stránky english.cw.com.tw.

 

 


Uverejnené 1. 10. 2009.

Search