05.05.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

150 rokov

150 rokov za mrežami pre Bernarda Madoffa je dobrá vec. Keď počúvate obete Madoffových podvodov a čítate ich svedectvá, uvedomíte si, akú spúšť zanechali Madoffove tiché zločiny na životoch tisícov rodín.

 


Sudca federálneho okrsku Denny Chin mal absolútnu pravdu, keď nazval Madoffove zločiny “mimoriadne zlo” a vymeral mu maximálny trest. Aj keď trest nikdy nenahradí prevenciu, tento aspoň poskytuje malú útechu obetiam a má aký-taký odstrašujúci účinok pre budúcich potenciálnych podvodníkov.

150-ročný trest sa stal senzáciou, ale čo zaráža, nie je to, že Madoff dostal taký dlhý trest, ako skôr to, že zločinci z iných korporácií dokážu vyviaznuť s menšími trestami alebo sa dokonca úplne vyhnú trestnému stíhaniu.

Sudkyňa federálneho okrskového súdu v USA Judith Kesslerová vo svojom rozsudku v auguste 2006 preukázala 50 rokov trvajúcu konšpiráciu popredných tabakových spoločností, ktorej cieľom bolo zavádzať verejnosť ohľadom zdravotných rizík fajčenia a závislosti detí na tabaku. Výsledok tejto konšpirácie boli milióny mŕtvych v USA a ešte viac po celom svete. Vo väzení však nenájdete nikoho, kto by sa zodpovedal za toto “mimoriadne zlo”.

Pred 25 rokmi v indickom meste Bhopal unikol z továrne chemického koncernu Union Carbide jedovatý plyn. Zahynuli pri tom tisícky ľudí a oveľa viac ich bolo ťažko zranených a postihnutých, zasiahnuté prevádzky ostali znečistené. Napriek obžalobe z tejto trestuhodnej vraždy nebol nikto z vedenia Union Carbide (medzitým zlúčenej s firmou Dow Chemical) nikdy súdený ani uväznený.

V roku 1989 narazil ropný tanker Exxon Valdez do útesu v Prince William Sound pri Aljaške. Pri aljašskom pobreží uniklo do mora 11 miliónov galónov surovej ropy a vyhubilo vtáctvo a ryby. Ropná škvrna zničila životné prostredie tisícov pôvodných amerických obyvateľov, rybárov a ďalších ľudí. Kapitána lode uznali vinným za priestupok a odsúdili ho k verejno-prospešným prácam. Firma Exxon priznala, že porušila ustanovenia o priestupkoch vo federálnych enviromentálnych zákonoch. Nikto z jej vedenia neskončil vo väzení.

Ohavné zneužívanie ľudských práv a ničenie prírody spôsobili a podporovali ropné spoločnosti aj v iných častiach sveta, napríklad na Barme (Unocal/Chevron), v Nigérii (Shell/Chevron), v Ekvádore (Texaco/Chevron) a v Indonézii (Exxon). Ich obete - s hrdinskou podporou právnikov a medzinárodných solidárnych kampaní – sa čoraz úspešnejšie snažia o finančnú kompenzáciu za krivdy, ktoré utrpeli. Ale neexistuje žiadna šanca, že výkonný riaditeľ a zodpovední páchatelia z týchto firiem budú niekedy súdne stíhaní.

Už dve desaťročia sa nadnárodné ropné spoločnosti a gigantickí producenti uhlia angažujú v kampani, ktorej cieľom je popierať a diskreditovať znalosti o klimatických zmenách. Týmto konaním ohrozujú planétu a jej obyvateľov. Paul Krugman správne označuje takéto správanie ako zradu voči planéte. Ale zatiaľ čo za vlastizradu je najvyšším trestom poprava, pokuta za zradu voči planéte nemá ani hodnotu parkovacieho lístka.

V čom je teda rozdiel medzi správnym rozsudkom pre Bernarda Madoffa a postupom, ktorý zbavuje iné zločinecké spoločnosti a korporátnych páchateľov zodpovednosti za ich správanie? Existuje niekoľko vysvetlení a záverov.

Za prvé, Madoffov prípad sa líši od mnohých uvedených prešľapov korporácií najmä v tom, že individuálny páchateľ je úzko prepojený s obeťami. Aj keď Madoff manipuloval s miliardami dolárov, pracoval pre neho malý okruh zamestnancov a mal osobné styky s mnohými, ktorých  podviedol. V takomto prípade má hnev obetí aj verejnosti veľmi konkrétny terč – nerozdrobí sa ako v prípade obrovskej, neosobnej a amorfnej korporácie.

Za druhé, Madoffove obete sú vplyvné osoby. Môžu si dovoliť najímať právnikov a organizovať sa pri presadzovaní spravodlivosti a odškodnenia. Obete korporátnych zločinov v chudobných komunitách alebo v chudobných krajinách spravidla také možnosti nemajú. Ani tí, ktorí sa kvôli dnešným akciám stanú obeťami niekedy v budúcnosti.

S tým súvisí ďalšia vec - tresty za finančné podvody sú oveľa tvrdšie v porovnaní s ostatnými korporátnymi zločinmi. New York Times prináša zaujímavé porovnanie rozsudkov pre Madoffa a iných finančných kriminálnikov v bielych golieroch, z ktorých mnohí boli usvedčení za zločineckej éry Enronu. Aj tí dostali tvrdé tresty, aj keď Madoffov trest je oveľa dlhší. Ale na rozdiel od nich, iba veľmi zriedkavo je možné vidieť trestné stíhanie osôb za vraždy spôsobené činnosťou firiem.

Nakoniec to najdôležitejšie: jeden z hlavných dôkazov o skutočnej moci korporácií je ich schopnosť ovplyvnovať zákony a kultúru takým spôsobom, že aj ich najodpornejšie činy nie sú považované za trestné. Úmyselné vytváranie závislosti miliónov detí na smrteľnom návyku? To nie je dnes zločin. Spolupráca s vojenským režimom, ničenie živobytia a podmienok pre život v chudobných krajinách? To tiež nie je zločin. Ohrozovanie planéty skleníkovými plynmi – a vzápätí politická mobilizácia s cieľom blokovať snahy o jej záchranu? Ani to nie je zločin.

Odsúdením Bernieho Madoffa je svet o kúsok spravodlivejší. Oveľa spravodlivejší bude vtedy, keď podobne odsúdia aj ostatných korporátnych vinníkov.



Autor Robert Weissman je vydavateľ washingtonského mesačníka Multinational Monitor (http://www.multinationalmonitor.org a riaditeľ organizácie Essential Action  http://www.essentialaction.org). Informácie o zločinoch korporácií nájdete v rubrike Zaostrené na korporácie.

Originál článku (30.8.2009) si môžete stiahnuť zo stránky http://lists.essential.org/pipermail/corp-focus/2009/000322.html. Preklad: Tomáš Hlaváč. Textové úpravy: Juraj Zamkovský. Publikované so súhlasom autora. Obrázok je prevzatý zo stránky http://www.24-7pressrelease.com/.


Viac informácií o prípade Bernarda Madoffa nájdete aj na stránkach:

Bernard Madoff $50bn Ponzi Scheme - How Did He Do It?
US Financier Bernard Madoff Admits 50 Billion Dollar Fraud
Search for Madoff's Billions Leads to Switzerland, Africa
Bernard Madoff
Bernard Madoff | Business | guardian.co.uk
I'm Bernard Madoff--I'm Telling All. Right Here. Trust Me.

 

 


Uverejnené 3. 9. 2009.

 

 

Search