05.05.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Vojenský puč v Hondurase

Priatelia Zeme a ďalšie občianske organizácie po celom svete vyzývajú ľudí, aby sa postavili proti vojenskému prevratu, ktorý sa v Hondurase začal v nedeľu 28. júna únosom prezidenta Manuela Zelayu. Prevrat je pokusom zastaviť spoločenské zmeny, ktoré navrhujú sociálne hnutia v tejto krajine.


Oligarchovia a predstavitelia neoliberálneho krídla sa snažia zmariť úsilie prezidenta a vlády smerujúce k podpore najchudobnejších obyvateľov Hondurasu, a pripravovanú celonárodnú diskusiu, ktorá mala viesť k reforme ústavy.

La Via Campesina, medzinárodné hnutie roľníkov, malých a stredných podnikateľov a domorodých obyvateľov, reaguje na dianie v Hondurase touto výzvou:

 

Posledných niekoľko mesiacov občianske organizácie v Hondurase spolu s prezidentom Manuelom Zelayom Rosalesom pripravovali a presadzovali celonárodné konzultácie verejnosti [1] o možných ústavných reformách, ktoré sa mali uskutočniť 28. júna 2009.

V tento deň o piatej ráno ozbrojené sily Hondurasu začali vojenský puč voči prezidentovi Zelayovi a náhle prerušili demokratické smerovanie Hondurasu a jeho občanov, ktorí sa chceli zapojiť do národných konzultácií.

Občianske organizácie v Hondurase sa po vypočutí tejto správy vydali do ulíc, vyjadrujú svoj odpor voči vojenskému prevratu a požadujú vrátenie funkcie a zákonom zverených právomocí demokraticky zvolenému prezidentovi.

Vláda prezidenta Zelayu bránila práva pracujúcich ľudí a roľníkov, pripojila sa k Bolívarskej alternatíve pre Ameriku (ALBA) [2] a realizovala politiku s pozitívnymi účinkami na honduraských vidiečanov a roľníkov.

Dianie v posledných dňoch je zúfalým pokusom elitárskych bohatých oligarchov a predstaviteľov pravicového krídla chrániť vlastné záujmy a záujmy národného a medzinárodného kapitálu. Uchýlili sa k zneužitiu ozbrojených síl a ďalších verejných inštitúcií vrátane parlamentu, ministrov a neoliberálne orientovaných médií.

Vzhľadom k týmto trestuhodným činom má La Via Campesina tieto požiadavky:

1. Požadujeme okamžité obnovenie ústavného poriadku bez krviprelievania.
2. Vyzývame ozbrojené sily, aby upustili od represií voči hoduradským ľuďom, ktorí požadujú návrat k demokracii.
3. Požadujeme zastaviť útoky na sociálnych lídrov, vrátane vodcu La Via Campesina International Rafaela Alegriu.
4. Požadujeme okamžitý návrat prezidenta Zelayu do jeho funkcie.
5. Úrady musia zaručiť právo honduraských ľudí na demokratickú účasť na národných konzultáciách a slobodu prejavu.

La Via Campesina bude v týchto ťažkých chvíľach pozorne sledovať bezpečnosť občianskych organizácií, ich vodcov a honduraských občanov.
Vyzývame organizácie roľníkov a ich rodín aj ďalšie sociálne hnutia, aby protestovali a odsúdili tento puč verejnými listami honduraským veľvyslanectvám vo všetkých štátoch.
Sme s našimi sesterskými organizáciami v Hondurase! Globalizujme úsilie a globalizujme nádej!


Medzinárodný koordinačný výbor La Via Campesina, Mali, 28. júna 2009


Text výzvy v anglickom jazyku: http://www.viacampesina.org/main_en/index.php?option=com_content&task=view&id=739&Itemid=29

K vyjadreniam solidarity občanom Hondurasu sa pripojili aj Priatelia Zeme Latinskej Ameriky a Karibiku:
http://www.radiomundoreal.fm/In-response-to-the-coup-in?lang=es

Vyjadrenie Friends of the Earth International: http://www.foei.org/en/blog/foei-statement-on-honduras

Poznámky:

  1. Celonárodné konzultácie verejnosti sú inštitútom podobným referendu. Majú však len informatívny a odporúčací charakter. V Hondurase mali zmapovať mienku verejnosti o možnej reforme ústavy a mali viesť k vypísaniu referenda o zvolaní ústavodarného zhromaždenia.
  2. Bolívarská alternatíva pre Ameriku (ALBA – „Alternativa Bolivariana para los Pueblos de Nuestra América“) je združením štátov Latinskej Ameriky a Karibiku. Je alternatívou k Americkej dohode o slobodnom obchode (FTAA – Free Trade Area of the Americas) iniciovanej USA. Na rozdiel od FTAA je pokusom o ekonomickú integráciu na úrovni Latinskej Ameriky a Karibiku, ktorá nie je primárne založená na liberalizácii trhu, ale na vízii sociálneho blahobytu a vzájomnej ekonomickej solidarite.


Uverejnené 30. 6. 2009.

Search