04.05.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Súvislosť medzi zmenou klímy a tornádami v Jopline? To teda nie!

Je životne dôležité ignorovať súvislostí. Keď vidíte obrázky ruín ako tento týždeň z Joplinu v Missouri, nemali by ste sa pýtať, či to nejako súvisí s explóziou tornád pred tromi týždňami v Tuscaloose v Alabame alebo s rekordným počtom aprílových tornád v histórii USA. Nie, nič sa nedeje.


Je omnoho lepšie vidieť tieto veci ako izolované, nepredvídateľné, samostatné udalosti. Nikomu nemožno radiť, aby si ich v mysli spájal povedzme s požiarmi spaľujúcimi Texas – požiarmi, ktoré do tohto času spálili viac z Ameriky ako ktorékoľvek požiare v predošlých rokoch. Texas a priľahlé časti Oklahomy a Nového Mexika sú suchšie ako kedykoľvek v minulosti – sucho je horšie ako v čase Dust Bowl. Len nešpekulujte, či  nejako súvisia.

Ak by ste začali byť zvedavý, mohli by ste si začať klásť aj otázky, či by aj tohtoročné rekordy v snehových zrážkach a dažďoch na Stredozápade USA, ktoré vyústili do rekordných záplav na Mississippi, mohli nejako súvisieť. A potom by vaše myšlienky mohli zablúdiť – oh! – ku globálnemu otepľovaniu a skutočnosti, že klimatológovia dlhé roky predpovedali, že  tým, že zaplavíme atmosféru oxidom uhličitým, spustíme aj vysušovanie a zaplavovanie planéty, keďže horúci vzduch drží viac vodnej pary ako vzduch studený.

Je omnoho múdrejšie opakovať si upokojujúcu mantru, že žiadne konkrétne počasie nikdy nemožno dávať do súvisu so zmenou klímy. Tornáda boli aj predtým, rovnako aj povodne – toto je dôležité! Len si treba dať pozor a nedovoliť si zamyslieť sa, prečo sa všetky tieto rekordy lámajúce udalosti dejú tak tesne po sebe. Teda prečo boli bezprecedentné megazáplavy v Austrálii, na Novom Zélande a minulý rok v Pakistane. Prečo sa práve teraz Arktída prvýkrát po tisíckach rokov topí. Nie – je lepšie sústrediť sa na bezprostredné obete, pozerať videozáznamy z kamier obchodov ukazujúce regály rozmetávané tornádom. Sledovať reportéra stojaceho v čižmách vo vode stúpajúcej mu po hruď.

Lebo keby ste si začali klásť otázky čo to znamená, že Amazónia práve prešla cez druhé storočné sucho behom piatich rokov alebo že borovicové lesy na západe amerického kontinentu boli zničené v uplynulej dekáde hmyzom – nuž, to by ste si mohli začať klásť ďalšie otázky. Napríklad: naozaj mal prezident Obama práve teraz otvoriť rozsiahle územia Wyomingu pre novú ťažbu uhlia? Mala ministerka zahraničia Hillary Clinton toto leto podpísať povolenie na nové obrovské potrubie na prívod ropy z ropných pieskov z Alberty?  Mohli by ste si tiež položiť otázku: Nemáme väčší problém ako je benzín za 4 doláre za galón? (orientačne 70 eurocentov za liter – pozn. JM).

Je lepšie pridať sa k snemovni reprezentantov amerického Kongresu, ktorý túto jar hlasoval 240 k 184 proti rezolúcii, ktorá len jednoducho konštatovala, že „ zmena klímy sa deje, je spôsobená hlavne ľudskými aktivitami a predstavuje významné riziko pre verejné zdravie a blaho.” Vymyslite si svoju vlastnú fyziku! Alebo fyziku úplne ignorujte. Len si preboha neklaďte otázku, či môže byť nejaká súvislosť medzi minuloročnou neúrodou v dôsledku tepelnej vlny v Rusku, a neúrodou v Austrálii v dôsledku rekordných povodní, a rodiacou sa neúrodou vo Francúzsku a Nemecku v dôsledku súčasného sucha, a zničením ozimnej pšenice v Texase, a neschopnosťou farmárov na Stredozápade USA vysiať kukuricu do premočenej pôdy. Rekordné ceny potravín sú určite len nejakou uletenou úchylkou a nie príznakom niečoho systémového.

Je veľmi dôležité zachovať pokoj. Ak vás niečo z tohto rozčúlilo, možno ste zabudli, aké dôležité je nenarušovať rekordné zisky firiem ťažiacich fosílne zdroje. A ak by sa niekedy stalo to najhoršie, je povzbudzujúce si pripomenúť, čo Americká obchodná komora uviedla v nedávnom podaní na Environmental Protection Agency: Netreba sa vraj znepokojovať, lebo „obyvateľstvo sa dokáže aklimatizovať na teplejšie podnebie cez spektrum behaviorálnych, fyziologických a technologických adaptácií.”  Som si úplne istý, že presne toto si dnes hovoria obyvatelia Joplinu.


Text vyšiel 24. mája 2011 v denníku Washington Post. Preložil: Juraj Mesík, člen odbornej skupiny Priateľov Zeme-CEPA pre klímu. Obrázok je prevzatý zo stránky http://isengzone.blogspot.com/2011/05/tornado-hits-joplin-missouri-many.html

Search